Rumunia/ Lewica rozpoczęła procedurę odwołania rządu
W poniedziałek (24.09) przedstawiciele Partii Socjaldemokratycznej (PSD): Nicolae Vacaroiu, Titus Corlatean i Dan Mircea Popescu złożyli w Biurze Stałym Senatu i Izby Deputowanych wniosek o odwołanie rządu Calina Popescu Tariceanu.
Inicjatorem wniosku, który zatytułowano: „1000 dni chaosu - koniec rządów prawicy” jest lider PSD Mircea Goana . Jego zdaniem „Rząd Ta
riceanu stracił zaufanie elektoratu i miał niewłaściwe podejście do problemów, z którymi zmagał się kraj.” Ponadto, jak stwierdził lider socjaldemokratów „nadeszła chwila aby po trzech latach nieprofesjonalnych rządów, Rumunii mieli Radę Ministrów, która skupi się na problemach istotnych dla kraju".
Zapowiedź złożenia wniosku o wotum niefności doprowadziła do napięć w szeregach PSD. Inicjatywa lidera lewicy – Mircy Goana, spotkała się z krytyką innych, stojących wysoko w hierarchii partyjnej, działaczy lewicy. Ion Iliescu, honorowy przewodniczący socjaldemokratów zasygnalizował, iż wniosek obrócić się może przeciwko lewicy. Zdaniem Iliescu, prezydent Basescu, niechętny PSD doprowadzić może do rozpisania przedterminowych wyborów, które zważywszy na obecne sondaże przyniosą zwycięstwo Partii Demokratycznej cieszącej się obecnie 40 proc. poparciem i tym samym demokraci a nie PSD obejmą rządy w kraju. Ostatecznie jednakże przeważyło stanowisko szefa socjaldemokratów.
Wniosek, zgodnie z oświadczeniem sekretarza Izby Deputowanych Iona Munteanu, będzie odczytany na wspólnym posiedzeniu obu izb rumuńskiego parlamentu we czwartek 27 września. Zostanie natomiast poddany pod głosowanie na początku przyszłego tygodnia, w poniedziałek (01.10) albo we wtorek (02.10).
{mosimage}
Przewiduje się, iż wniosek oprócz parlamentarzystów z PSD poprą także parlamentarzyści z Partii Liberalno Demokratycznej oraz prawdopodobnie Partii Demokratycznej, której przedstawiciele zapowiedzieli, iż przed podjęciem decyzji muszą zapoznać się z treścią wniosku. Poparcie tych ugrupowań umożliwi zebranie 232 głosów a więc większości bezwzględnej (50%+1) wymaganej przez rumuńskie prawo do przegłosowania wniosku. Pozostałe partie zapowiedziały głosownie przeciw.
Obecny wniosek jest trzecią, od objęcia przez nią rządów w marcu 2004 roku, próbą odsunięcia prawicy od władzy podjętą przez PSD.
Na podstawie: gandul.info, romanialibera.ro