Schäuble: Europa dwóch prędkości uwzględni interesy Wielkiej Brytanii
Dzień później w geście, odczytanym jako wsparcie dla aspiracji renegocjowania warunków brytyjskiego członkostwa w UE, Schäuble wraz z brytyjskim kanclerzem Georgem Osoborne wspólnie oświadczyli, że przy reformie traktatów unijnych będą brane pod uwagę brytyjskie interesy.
W artykule zatytułowanym „Chroniąc brytyjskie interesy w Europie dwóch prędkości” zgadzają się, że do ożywienia gospodarczego Europy konieczne są reformy: - Zarówno na szczeblu unijnym, jak i na poziomie poszczególnych państw trzeba przeprowadzić konsolidację finansów publicznych, wspierać biznes, inwestycje infrastrukturalne, liberalizację rynku pracy. Ostatni kryzys pokazał, że strefa euro potrzebuje wspólnej polityki fiskalnej i gospodarczej i lepszego zarządzania - napisali w piątkowym wydaniu brytyjskiego dziennika The Financial Times.
Schäuble i Osoborne dodali przy tym, że przyszła reforma i zmiany traktatowe muszą uwzględnić stworzenie podstaw prawnych dla struktury zarządzania strefą euro, ale jednocześnie zagwarantować sprawiedliwe traktowania państw partycypujących we wspólnym rynku, ale pozostających poza strefą euro.
Komentatorzy odbierają to oświadczenie, które poprzedziło roboczą wizytę Schäuble w Londynie, jako wyraz poparcia dla starań brytyjskiego premiera Davida Camerona. Zarówno Niemcy, jak i Brytyjczycy dążą do reformy traktatów, jednak ich ostateczne cele wydawały się do tej pory sprzeczne: Niemcy chcieli głębszej integracji, Brytyjczycy renegocjacji i w konsekwencji uelastycznienia swoich relacji z Unią. Relacje brytyjsko – niemieckie układają się w ostatnich tygodniach bardzo dobrze. W lutym Londyn odwiedziła kanclerz Angela Merkel i została przyjęta z pełnymi honorami, m.in. przez Królową. Wygłosiła także przemówienie do połączonych izb brytyjskiego parlamentu. Zbliżeniu z Niemcami towarzyszy jednak oddalenie od Francji. Francuski prezydent przebywał w Anglii z roboczą wizytą kilka dni przez kanclerz Merkel. François Hollande nie chciał się jednak zgodzić na reformy traktatów unijnych, ponieważ jego pozycja we Francji słabnie i jest przekonany, że obywatele odrzuciliby w referendum jakiekolwiek zmiany w traktatach unijnych.
Na podstawie: ft.com, openeuropeblog.blogspot.com, euobserver.com