Serbia/ Członkostwo w UE tylko z Kosowem
Premier Serbii Vojislav Koštunica powiedział w sobotę (1.03), że zarówno rząd, prezydent jak i opozycja muszą być zgodni, że do Unii Europejskiej będzie można wejść tylko z Kosowem jako integralną częścią kraju.
W wywiadzie dla agencji prasowej Tanjug, szef serbskiego rządu stwierdził, że nie jest jego zamiarem doprowadzenie do podziałów w serbskiej elicie władzy wobec podejścia do alternatywy "Kosowo albo członkostwo w Unii Europejskiej". Zdaniem premiera, narzucanie takiego wyboru Serbii przez polityków Zachodu będzie zawsze fałszywe i nie do przyjęcia dla każdego rządu sprawującego władzę w Belgradzie.
"Zamiast dzielić się w kwestii członkostwa w UE, najważniejsze jest w tej chwili, abyśmy jako państwo i naród jasno i wspólnie zdefioniowali nasz cel, a jest nim Serbia jako całościowe państwo, będąca członkiem trzech organizacji międzynarodowych: ONZ, OBWE oraz UE" - oświadczył Koštunica.
Według szefa gabinetu, przytłaczająca większość serbskiego społeczeństwa i ugrupowań politycznych popiera jednogłośne stanowisko władz w kwestii Kosowa.
"Serbia, jako całościowe państwo jest członkiem ONZ i dlatego absolutnie nigdy fałszywe państwo Kosowo nie zostanie przyjęte w szeregi Narodów Zjednoczonych. Podobnie rzecz się ma z Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) - jesteśmy całościowym państwem - członkiem OBWE i z tego powodu Kosowo nigdy nie zostanie członkiem OBWE" - tłumaczył serbski lider. "Chcemy wejść do Unii Europejskiej, ale także Unia musi powiedzieć, że chce, aby cała Serbia znalazła się w jej szeregach , wraz ze wszystkimi swoimi regionami, a nie jako poszatkowane państwo" - podsumował Vojislav Koštunica.
Od dłuższego czasu media spekulują, że w rządzie "wielkiej koalicji" premiera Koštunicy, tworzonym przez centrową Partię Demokratyczną (DS), z której wywodzi się obecny prezydent Boris Tadić, kierowaną przez premiera konserwatywną Demokratyczną Partię Serbii (DSS) oraz liberałów z ugrupowania G17 Plus, istnieją poważne rozbieżności co do europejskiej perspektywy Serbii. Podczas gdy macierzyste ugrupowanie szefa rządu wciąż podkreśla zdecydowanie negatywne stanowisko w sprawie wysłania przez UE misji EULEX do Kosowa oraz w kwestii uznania przez poszczególne państwa unijne jednostronnie proklamowanej niepodległości prowincji, to pozostałe dwa ugrupowania prezentując tak samo pryncypialne stanowiske w sprawie Kosowa, jednocześnie wciąż przypominają, że dla integracji Belgradu z UE nie ma alternatywy. Według wielu obserwatorów, serbski premier i jego stronnictwo pozostaną przy swojej ostrej retoryce także z uwagi na zbliżające się wybory lokalne w Serbii. Odbędą się one w maju br.
Na podstawie: rts.co.yu, tanjug.co.yu, danas.org.yu, politika.co.yu