Słowacki prezydent dziękuje rządowi za euro i Schengen
Według prezydenta Słowacji Ivana Gašparovića główne zasługi w przyjęciu przez jego kraj euro oraz wejściu do strefy Schengen położył obecny rząd premiera Roberta Fico, nie zaś rządzące w latach 1998 - 2006 gabinety Mikulaša Dzurindy.
W podsumowującym mijający rok wywiadzie dla słowackiej agencji prasowej SITA we wtorek (30.12) prezydent naszych południowych sąsiadów podkreślił, że to sprawująca władzę od 2006 roku koalicja partii SMER - Socjaldemokracja (SMER-SD), Partii Ludowej-Ruchu na Rzecz Demokratycznej Słowacji (LS-HZDS) oraz Słowackiej Partii Narodowej (SNS) zrobiła w dziejach niepodległej Słowacji najwięcej, aby osiągnąć pełnię europejskich standardów.
"Do strefy Schengen weszliśmy 21 grudnia 2007 roku dzięki pracy tego rządu, tego ministerstwa spraw wewnętrznych i jego ministra, Roberta Kaliniaka" - podkreślił Gašparović, przypominając, że jeszcze całkiem niedawno zachodnioeuropejski sąsiad Słowacji - Austria wyrażał wątpliwości co do przygtowania Słowaków do przekształcenia swojej granicy w wewnętrzną granicę UE.
Słowacki prezydent podkreślił również w wywiadzie, że wprowadzenie od 1 stycznia euro na terytorium jego kraju jest wielkim osiągnięciem i nie zgadza się w tej sprawie ze swoim czeskim kolegą Vaclavem Klausem, który podczas oficjalnej wizyty w Bratysławie w styczniu mijającego roku namawiał Słowaków by nie śpieszyli się z wprowadzaniem wspólnej europejskiej waluty.
"W obecnej sytuacji, przystępując do strefu euro, Słowacja wygrała, uzyskaliśmy dzięki temu równoprawność w obrotach handlowych z krajami UE i zainteresowanie ze strony inwestorów" - podsumował Ivan Gašparović.
Według przeprowadzonych w ostatnich dniach badań agencji KMG International, obawy co do wprowadzenia z dniem 1 stycznia 2009 roku wspólnej europejskiej waluty ma ponad 38 proc. Słowaków. Z drugiej strony, 77 proc. naszych południowych sąsiadów jest dumnych z osiągnięć 16 lat istnienia niepodległej Słowacji, a partia premiera Roberta Fico na poczatku grudnia mijającego roku cieszyła się poparciem 48 proc. obywateli.
Na podstawie: webnoviny.sk, sita.sk, portal.statistics.sk
Na zdjęciu: prezydent Ivan Gašparović, za: wikipedia.org