Słoweński europarlamentarzysta o przyszłości Bałkanów
Jelko Kacin, specjalny sprawozdawca Parlamentu Europejskiego ds. Bałkanów na konferencji poświeconej europejskiej perspektywie tego regionu we wtorek (25.11) w Strasburgu podkreśił, że to od polityki Serbii zależy, czy kraj ten "będzie główną siłą na drodze Bałkanów do UE".
Podczas zorganizowanego przez europarlament seminarium zatytułowanego "Państwa Bałkanów Zachodnich w obliczu Unii Europejskiej" słoweński deputowany, od lat przygotowujący dla parlamentu w Strasburgu raporty dotyczące sytuacji na Bałkanach zwrócił uwagę, że Serbia odgrywa kluczową rolę w przybliżaniu się obszaru dawnej Jugosławii w stronę członkostwa w UE i to od polityki władz w Belgradzie zależeć będzie, czy będzie to rola pozytwna, czy też "główna przeszkoda" w modernizacji całego regionu.
Jelko Kacin zgodził się, że kwestia Kosowa jest w tej chwili największym problemem dla Serbów i ich władz, ale w końcu naród ten będzie zmuszony zmierzyć się z tym wyzwaniem i wybrać, czy chce dalej żyć "historią i przeszłością", czy też myśli o przyszłości związanej z Unią Europejską.
Oceniając postępy Chorwacji na drodze ku UE, Kacin stwierdził, że są one bardzo zaawansowane, i tylko "rażące błędy" władz tego kraju mogłyby spowodować zawieszenie negocjacji akcesyjnych z Brukselą. Europoseł ze Słowenii zapewnił, że Ljubljana nie blokuje chorwackiej akcesji, a ciągnące się od czasów rozpadu Jugosławii spory graniczne z Chorwatami o rozgraniczenie akwenów morskich na północnym Adriatyku są problemem dwustronnym, nie mogącym rzutować na europejską przyszłość Zagrzebia. Jelko Kacin wezwał również rząd Chorwacji do aktywniejszej walki z przestępczością zorganizowaną, reformowania wymiaru sprawiedliwości oraz restrukturuzacji przemysłu stoczniowego. Unijny parlamentarzysta podkreślił jednocześnie, że w przeciwieństwie do innych krajów Bałkanów Zachodnich, Chorwaci zawsze byli "pozytywnie dyskryminowani przez UE" i nie doświadczali sankcji gospodarczych lub obostrzeń wizowych ze strony Zachodu.
W kwestii Bośni i Hercegowiny specjalny sprawozdawca Parlamentu Europejskiego zauważył konieczność dalszego zaangażowania wspólnoty międzynarodowej w tym postjugosłowiańskim kraju, gdyż pomimo 13 lat jakie upłynęły od porozumienia pokojowego z Dayton kończącego ponad trzyletnią wojnę domową pomiędzy Bośniakami, Serbami i Chorwatami, Bośni nadal grożą głębokie podziały i konflikty etniczne.
Jelko Kacin jest członkiem stronnictwa Porozumienie Liberałów i Demokratów na Rzecz Europy (ALDE/ ADLE), trzeciej co do wielkości grupy politycznej w Parlamencie Europejskim.
Na podstawie: rts.co.yu, rtvslo.si, delo.si
Na zdjęciu: Jelko Kacin, za: alde.eu