Turcja ważnym sojusznikiem Kosowa
Prezydent Kosowa Fatmir Sejdiu ocenił, iż zakończona w poniedziałek (11.5) jego kilkudniowa wizyta w Turcji miała wielką wagę dla wzmocnienia młodej kosowskiej państwowości. Ankara jest jednym z głównych partnerów gospodarczym Prisztiny w regionie.
Głównym celem podróży Fatmira Sejdiu do Turcji był udział w odbywającym się w Istambule Froum Euroazjatyckim, w którym uczestniczyli przywódcy i politycy z ponad 40 krajów z obydwu kontynentów. W czasie wizyty, kosowski przywódca odbył także telefoniczną rozmowę z prezydentem Republiki Tureckiej Abdullahem Gülem i premierem Recepem Tayyip Erdoğanem oraz spotkał się z przewodniczącym parlamentu (tur. Meclis) Koksalem Toptanem, jak również byłym prezydentem kraju, Sulejmanem Demirelem. Kosowski prezydent określił go jako "wielkiego przyjaciela Kosowa, który położył wiele zasług dla odzyskania niepodległości kraju".
W czasie rozmowy z przewodniczącym tureckiego parlamentu Fatmir Sejdiu podziękował Turkom za zdecydowane i bezkompromisowe poparcie kosowskiej niepodległości. Turcja była jednym z pierwszych krajów świata, które zdecydowały się na uznanie jednostronnie proklamowanej niepodległości przez były autonomiczny okręg Jugosławii i Serbii. Decyzję o uznaniu kosowskiej państwowości władze w Ankarze ogłosiły bowiem już następnego dnia po decyzji władz w Prisztinie, 18 lutego ub. r. Spiker tureckiego parlamentu przyznał w rozmowie z kosowskim przywódcą, że dyplomacja ankarska w dalszym ciągu lobbuje wśród państw Bliskiego Wschodu za uznaniem kosowskiej państwowości. Według tureckiego polityka, owocem takiej kampanii jest kwietniowe przyznanie niepodległości Kosowa przez Arabię Saudyjską.
Sejdiu zwrócił uwagę, że Turcja, obok Albanii jest największym inwestorem zagranicznym w Kosowie. Według kosowskiego lidera, Ankara jest gotowa pomóc młodemu europejskiemu państwu również w sferze nauki, kultury, ochrony zdrowia oraz transferu wysokich technologii.
"Republika Kosowo jest demokratycznym państwem wszystkich jej obywateli, a niepodległość przyniosła więcej pokoju i stabilizacji dla całego regionu. Bez względu na trudności z którymi się spotykamy, pozostajemy ważnym czynnikiem stabilizacji na Bałkanach. Instytucje i naród Kosowa są zdecydowane ukierunkowane ku integracji z UE i NATO" - podkreślił prezydent Kosowa podczas rozmów z przedstawicielem tureckiej władzy ustawodawczej.
W czasie obrad Forum Euroazjatyckiego Fatmir Sejdiu odbył także szereg rozmów z liderami politycznymi z Bałkanów - prezydentem Chorwacji Stjepanem Mesićem, Rumunii Traianem Basescu, Bułgarii Georgim Pyrwanowem oraz przywódcami Estonii i Mongolii. Wszystkich ich zachęcał do inwestowania w Kosowie, zwracając uwagę, że nowe możliwości do prowadzenia biznesu w tym kraju otwiera niedawne przyjęcie tego państwa do Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Jak zauważył Sejdiu, decyzję o przyjęciu Kosowa do tej organizacji podjęły także kraje, które jeszcze nie zdecydowały się na oficjalne uznanie kosowskiej państwowości. Według niego tendencja taka świadczy o wzroście zaufania do rządu w Prisztinie na arenie międzynarodowej.
Na podstawie: president-ksgov.net, koha.net
Na zdjęciu: prezydent Kosowa Fatmir Sejdiu (z prawej) podczas rozmów z przewodniczącym parlamentu Turcji Koksalem Toptanem (pierwszy z lewej), za: president-ksgov.net