Udane aukcje europejskiego długu
- Tomasz Regulski, DM TMS Brokers S.A.
Dzisiaj miały miejsce aukcje długu kilku mniej rozwiniętych państw strefy euro. Papiery dłużne sprzedawały Irlandia, Grecja i Hiszpania. Uczestnicy rynku ze szczególną uwagą śledzili doniesienia na temat aukcji obligacji pierwszego z wymienionych krajów. W ostatnim czasie bowiem na rynku pojawiły się pogłoski, że państwo to może potrzebować wsparcia. Pogłoski te nie zniechęciły inwestorów do nabywania irlandzkiego długu. Jego aukcja (podobnie zresztą jak w przypadku Grecji i Hiszpanii) wypadła całkiem dobrze, co ograniczyło obawy inwestorów o kondycję fiskalną strefy euro, które wczoraj uniemożliwiały wzrost kursu EUR/USD. Jutro swoje papiery dłużne oferować będzie Portugalia.
Poranna zniżka kursu EUR/USD wyhamowała nieco poniżej szczytu z minionego tygodnia. Następnie obserwowaliśmy niewielkie odreagowanie. Wartość euro względem dolara utrzymała się jednak ponad poziomem 1,3100. Zachowuje ona potencjał do wzrostu, lecz w najbliższych godzinach w jej notowaniach będziemy prawdopodobnie obserwować konsolidację. Inwestorzy będą bowiem wstrzymywać się z większymi transakcjami w oczekiwaniu na publikacją komunikatu po posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Poznamy go o godz. 20.15. Szczególnie istotna będzie zawarta w nim ocena obecnej i przyszłej sytuacji panującej w gospodarce USA oraz wskazówki na temat dalszych kroków amerykańskich władz monetarnych w ramach prowadzonej przez nie polityki pieniężnej. Na rynku pojawiły się pogłoski, że może zostać zasygnalizowane dalsze ilościowe poluźnianie polityki pieniężnej. Jeśli informacje te okażą się prawdziwe, kurs EUR/USD prawdopodobnie powróci do zdecydowanych wzrostów. Ich celem może stać się sierpniowy szczyt tj. 1,3340.
Dzisiejsza sesja europejska nie przyniosła zmian w notowaniach złotego. Kurs EUR/PLN pozostawał w przedziale 3,9200-3,9600. Wartość dolara względem polskiej waluty testowała w ostatnich godzinach psychologiczną barierę 3,0000, istotniejsze wsparcie w notowaniach tej pary walutowej znajduje się jednak na poziomie 2,9800 W najbliższym czasie kurs USD/PLN powinien zmierzać w kierunku tej bariery. Z Polski poznaliśmy dzisiaj sierpniową inflację bazową. Osiągnęła ona zgodny z prognozami poziom i nie wywoła reakcji polskiej waluty. Ważniejsze dane z naszej gospodarki zostaną przedstawione w piątek (wtedy to poznamy szacunki sierpniowej stopy bezrobocia i sprzedaży detalicznej).