UE/ Brytyjski rynek pracy otwarty dla Bułgarii i Rumunii?
- Agnieszka Palus
Władze Wielkiej Brytanii zapowiedziały zrewidowanie dotychczasowych limitów wprowadzonych dla pracowników z Rumuni i Bułgarii, przewidując w przyszłości ich całkowite zniesienie.
Przewidywana rewizja polityki „zamkniętych drzwi”, którą Wielka Brytania prowadzi wobec członków UE przyjętych w styczniu 2007r., tj. Rumunii i Bułgarii, ma nastąpić w bieżącym roku. Równolegle zapowiadane są zmiany dotyczące pracowników przybywających spoza Unii Europejskiej.
Zmiany maja być wprowadzone do końca roku. W dniu 21 czerwca br. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wydało dokument ułatwiający przybywanie Rumunom i Bułgarom, zmniejszając tym samym liczbę osób przesłuchiwanych lub zawracanych na granicy.
Ograniczenia dla imigrantów z Bułgarii i Rumunii, którzy przybywali w nadspodziewanych ilościach, zostały wprowadzone zanim oba kraje przystąpiły do UE. Przed 2004r. Wielka Brytania przewidywała przybycie 15 tysięcy imigrantów-pracowników rocznie. Tymczasem, w ciągu dwóch lat zostali zalani przez napływ 600 tysięcy imigrantów.
Organem doradczym w kwestiach imigracyjnych jest Forum Oddziaływania Migracji.
Ten nowy organ tworzą eksperci wywodzący się z lokalnych władz, policji, opieki zdrowotnej, a także z sektora edukacji, biznesu i związków zawodowych. Ich zadaniem jest badanie i analizowanie oddziaływania migracji na usługi publiczne, a także na braki w strefie zatrudnienia na obszarze całego państwa.
Minister ds. Imigracji Liam Byrne zasiadający również w Forum zapewnia, że wprowadzony system umożliwi prowadzenie dokładniejszej statystyki ludności przyjeżdżającej i wyjeżdżającej z Wielkiej Brytanii. Zapowiada, że wprowadzanie kolejnych wymogów wobec imigrantów odbywać się będzie nie tylko z uwagi na względy ekonomiczne.
Obecnie brytyjska gospodarka zgłasza zapotrzebowanie na 19 750 pracowników niewykwalifikowanych z Bułgarii i Rumuni do prac w rolnictwie i przemyśle spożywczym. Nie ma limitów jeśli chodzi o pracowników wykwalifikowanych. Jednak mogą oni podjąć pracę tylko wówczas, gdy nie ma chętnych wśród społeczności lokalnej.
Szacuje się, że w pierwszych trzech miesiącach tego roku z Bułgarii i Rumunii przybyło do Wielkiej Brytanii ponad 2 400 osób, które podjęły prace sezonowe w sektorze rolnictwa.
Na podstawie: euobserver.com, bbc.co.uk, euractiv.com