UE/ ECOFIN przyjął dyrektywę o usługach płatniczych
Na posiedzeniu Rady Unii Europejskiej ds. ekonomicznych i finansowych (ECOFIN), 27 marca br. w Brukseli, ministrowie finansów UE jednogłośnie przyjęli dyrektywę o usługach płatniczych.
Celem dyrektywy jest utworzenie wspólnego systemu płatności SEPA, który miałby obowiązywać od listopada 2009 roku. Oznacza to ujednolicenie regulacji prawnych w zakresie świadczenia usług płatniczych we wszystkich krajach członkowskich oraz ochronę interesów konsumentów w ramach unijnego rynku wewnętrznego. Transfery mają być szybsze, mają spaść koszty korzystania z kart płatniczych za granicą.
Ministrowie finansów krajów członkowskich będą mogli zatwierdzić dyrektywę już w następny wtorek, jeżeli uzyska ona akceptację Parlamentu Europejskiego.
Przejście z narodowych systemów płatności na ogólnoeuropejski wymaga wielomiliardowych inwestycji. Jednakże długofalowe oszczędności mają sięgać 50-100 mld euro rocznie. Banki również skorzystają, ponieważ zwiększy się popularność kart płatniczych.
Rada ECOFIN omawiała też kwestię reformy formuły liczenia udziałów krajów członkowskich w Międzynarodowym Funduszu Walutowym, obecny stan programów stabilności i konwergencji Belgii, Bułgarii, Hiszpanii, Łotwy oraz Rumunii, a także wytyczne budżetowe na rok 2008. Pod obrady trafił również projekt dyrektywy ostrożnościowej dotyczącej ryzyka udziałów w przedsiębiorstwach sektora finansowego, która miałaby ułatwić konsolidację transgranicznych instytucji.
Z ramienia Polski w posiedzeniu wzięła udział minister finansów Zyta Gilowska oraz Marta Gajęcka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.
Obecnie każde z państw Unii swój własny system płatności i w rezultacie koszty operacji finansowych szacuje się na 2-3 proc. unijnego PKB. W styczniu 2007 r. prezes Europejskiej Rady Płatności Gerard Hartsink mówił o kłopotach wprowadzenia wspólnego rynku płatności SEPA, jako że dyrektywa o usługach płatniczych miała być przyjęta już w zeszłym roku.
Z raportu MasterCard wynika, że klienci bardziej ufają kartom niż gotówce - 80 proc. ankietowanych uważa, że są wygodniejsze, a dwie trzecie uznaje je za bezpieczniejsze. Prawie trzy czwarte europejskich posiadaczy kart płatniczych chciałoby z nich korzystać na jednorodnych zasadach w całej strefie euro. Tylko co dziesiąty wie o planowanym wprowadzeniu systemu SEPA.
Z kolei z ankiety firmy KRC Research (objęła ona 3 tys. posiadaczy kart debetowych w Belgii, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii i Polsce) wynika, że najmniej świadomi nadchodzących zmian są Holendrzy (2 proc.) a najbardziej Polacy - o SEPA słyszało prawie 30 proc.
Na podstawie: mf.gov.pl, money.pl, rzeczpospolita.pl