UE/ ETS kwestionuje uznanie kurdyjskich rebeliantów za terrorystów
Sędziowie ETS wskazali, że podejmując decyzję, Rada UE nie przedstawiła wystarczającego uzasadnienia wciągnięcia PKK na listę osób i organizacji wspierających terroryzm, których „aktywa w UE są zamrożone”. Decyzja ETS nie oznacza jednak, że kurdyjscy zbrojni rebelianci zostaną wykreśleni z listy, ustanowionej w 2002 r.
Od 2002 r. lista ta była wielokrotnie aktualizowana. Jeszcze w grudniu 2007 r. Rada UE przedstawiła nowe, szczegółowsze uzasadnienie wpisania PKK na listę: "mimo błędów formalnych w 2002 roku PKK pozostanie na liście i nadal będzie uznawana przez UE za organizację terrorystyczną”.
Obecnie sędziowie wskazali, że podejmując decyzję Rada UE nie przedstawiła wystarczającego uzasadnienia wciągnięcia PKK na listę osób i organizacji wspierających terroryzm, których „aktywa w UE są zamrożone”.
Z kolei zdaniem Rady UE nie ma istotnych przeszkód, aby PKK była na liście razem z 47 innymi organizacjami, np. z palestyńskim Hamasem i czołową irańską organizacją opozycyjną - Mudżahedinami Narodu Irańskiego (OMNI).
Unijna lista została wprowadzona w ramach realizacji rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ z 2001 r., która wzywałą wszystkie państwa do walki z terroryzmem i źródłami jego finansowania, poprzez zamrożenie funduszy osób i podmiotów, które usiłują dokonać aktów terrorystycznych. Kraje miały decydować samodzielnie o tym, jakie to mają być organizacje albo osoby. W Unii Europejskiej decyzje podejmuje Rada UE.
Na podstawie: europa.eu, euroactiv.com, europarl.europa.eu