UE/ KE popiera polskie wytyczne w sprawie wykorzystania funduszy
Samorządy mogą kontynuować konkursy na unijne fundusze na podstawie wytycznych przygotowanych przez rząd i KE, ale do czasu nowelizacji niezgodnej z prawem UE polskiej ustawy o ochronie środowiska – wynika z wypowiedzi komisarz ds. polityki regionalnej Danuty Huebner.
„Bardzo dobrze, że jest ta proteza, która przyspieszy programy” - powiedziała dziś (19.05) komisarz po spotkaniu z minister rozwoju regionalnego Elżbietą Bieńkowską.
Minister rozwoju regionalnego, Elżbieta Bieńkowska tłumaczyła, że wydane w kwietniu wytyczne to „spinacz, który spina prawo polskie z dyrektywami”. Uściślają one m.in., że finansowanie z funduszy spójności UE na lata 2007-13 jest możliwe, wtedy gdy beneficjent przedstawił kilka wariantów inwestycji, a także przeprowadził konsultacje społeczne. Jednak nie przewiduje tego obecna ustawa o ochronie środowiska - zaznaczyła Bieńkowska - "to są rzeczy podstawowe dla UE i od nich się nie ucieknie".
"Po prostu trzeba pokazać, że zrobiło się kilka wariantów, wybrało się najkorzystniejszy dla środowiska i ten się skonsultowało społecznie. A jak się wybrało inny, to trzeba pokazać rekompensaty dla środowiska" - powiedziała minister.
Niezgodność ustawy z prawem UE wywołała obawy części samorządów, że stanie się to powodem wstrzymania środków przez Komisję Europejską. Jednak komisarz Huebner podkreśliła, że konkursy powinny być „absolutnie” kontynuowane bez czekania na nową ustawę.
„Prawo europejskie, tego typu regulacje dotyczące polityki spójności, mogą być stosowane w sposób bezpośredni” - powiedziała komisarz.
Zdaniem minister Bieńkowskiej, „większość regionów dała się przekonać wytycznym, choć niektóre” - nie podała jakie – „wciąż czekają na oficjalne potwierdzenie wytycznych przez KE”.
„Samorządy mogą działać na podstawie wytycznych i wydaje się, że zostały do tego przekonane” - powiedziała. – „Chcemy iść w kierunku samorządów, bo one wolałyby mieć to podpisane. Wydaje się, że to jest kwestia dni”.
„Pójście zgodnie z wytycznymi i dokończenie konkursów doprowadzi do tego, że część projektów, które będą wybrane i będą miały dokumentację niezgodną z prawem europejskim, będą miały zostawiony czas na dopracowanie jej” - dodała minister.
Bieńkowska zapowiedziała, że przygotowana przez Ministerstwo Środowiska znowelizowana ustawa, zgodna z prawem UE, ma wejść w życie jesienią.
Na podstawie: europa.eu, euroactiv, ec.europa.eu