UE/ Komisja gotowa do reform w sektorze energetycznym
Podstawowym efektem reformy ma być uniemożliwienie firmom jednoczesnego produkowania i dostarczania energii. Tak więc firmy z branży energetycznej będą musiały podzielić się swoimi wpływami i co za tym idzie utracić dotychczasowy monopol.
Planowane zmiany wciąż nie przekonały 9 z krajów UE. Dla Austrii, Cypru, Francji, Bułgarii, Grecji, Luksemburga, Łotwy, Słowacji i Niemiec argumenty Komisji świadczące, że zmiany spowodują spadek cen i wzrost konkurencyjności są nieprzekonujące. Jeszcze większe obawy budzi możliwość doprowadzenia do upadku firm europejskich, które będą musiały konkurować z nie poddającymi się nowej reformie firmami z pozostałej części świata. Do całej dyskusji, po stronie przeciwników włączyła się także Rosja, która już zapowiedziała, że kwestia monopolu w energetyce leży i będzie leżeć w ramach jej narodowego interesu.
W tej chwili KE wciąż nie posiada większości pozwalającej na przegłosowanie reformy. Jednak już teraz ma poparcie ze strony Parlamentu Europejskiego. Do czasu zmian sytuacja w sektorze energetycznym będzie dalej rozwijać się na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa europejskiego. Dają one możliwośc decydowania o działaniach w tej dziedzinie poszczególnym państwom.
Na podstawie: dw-world.de, channelnewsasia.com