UE/ PE przyjął sprawozdanie w sprawie białej księgi nt sportu
- Katarzyna Kozioł
Parlament Europejski w czwartek (8.05) przyjął sprawozdanie w sprawie białej księgi ds. sportu, propozycje w niej zawarte to m.in.: walka z dopingiem, równy dostęp mediów do transmisji głównych zawodów sportowych, sprzeciw wobec dyskryminacji zawodników za względu na narodowość oraz stworzenie specjalnej pozycji w budżecie na 2009 rok na działania sportowe.
Znaczną większością głosów (518 za, 49 przeciw, 9 wstrzymujących się) raport został przyjęty. Rola sportu w europejskim społeczeństwie nieustannie wzrasta, w 2004 roku działalnośc sportowa wytworzyła 3,7% PKB Unii, 15 mln osób co stanowi 5,4% siły roboczej. Jednak do czasu wejścia w życie Traktatu Lizbonskiego, wpływ Unii na sport jest znikomy, ponieważ kwestie te należą do kompetencji państw członkowskich. Traktat da Unii podstawy do kształtowania polityki sportowej, do wspierania, koordynowania oraz zupełniania działań podjetych przez państwa - członków Wspólnoty.
Posłowie dostrzegają, że niektóre elementy rywalizacji sportowej są konfrontowane z nowymi zagrożeniami i wyzwaniami, takimi jak naciski handlowe, wykorzystywanie młodych zawodników i sportowców, doping, rasizm, przemoc, ustawianie meczów, korupcja, oszustwa w zakładach sportowych i pranie pieniędzy. Dlatego potrzebne są jasne wskazówki jak wcielić i połączyć zasady Unii z dziedziną sportu - opracowaniem takich wytycznych będzie musiała zająć sie Komisja Europejskac - organ wykonawczy UE.
Parlament wypracował także stanowisko w sprawie kilku kwestii, które budzą kontrowersje i sprzeciwy.
Finansowanie sportu w UE.
Komisja Europejska powinna uznać szczególny charakter sportu,opracować strategię jego rozwoju, co wymaga specjalnego finansowania. Parlament złożył wniosek o stworzenia w budżecie na rok 2009 odrębnej pozycji budżetowej na działania przygotowawcze w dziedzinie sportu.
Sprzeciw wobec dyskryminacji zawodników.
Parlament nie zgadza się ze stanowiskiem FIFA, jak również ze stanowiskiem FIVB (Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej), które chcą by kluby sportowe rozpoczynały mecz mając na boisku co najmniej 6 graczy (FIFA) lub 4 (FIVB), którzy spełniaja kryteria wyboru do kadry narodowej kraju, w którym zarejestrowany jest klub. Zasady te zdaniem Parlamentu prowadzą do bezpośredniej dyskryminacji ze względu na narodowość.
Swoboda przepływu osób w ramach państw Unii, która jest jedna z podstaw funkcjonowania jednolitego rynku, zmieniła profesjonalny sport w Europie. Niektóre zespoły nie posiadają w swoim składzie nawet żadnego zawodnika ze swego państwa.
Lepszym rozwiązaniem tego problemu zdaniem Parlamentu jest uznanie legalności środków sprzyjających promowaniu zawodników wywodzących się z ośrodków szkoleniowych, takich jak np. minimalna liczba zawodników wyszkolonych na gruncie lokalnym wśród zawodowców, niezależnie od ich obywatelstwa, do czego wzywa Komisję Europejską.
Istotne jest przyznanie sportowcom szeroko rozumianych i przejrzystych praw, takich jak prawa innych pracowników, w tym prawa do zawierania lub odmowy zawarcia układów zbiorowych oraz członkostwa w związkach zawodowych a także prawa odwołania się do sądów powszechnych. Posłowie nalegają, aby prawo imigracyjne zawsze było przestrzegane w odniesieniu do naboru młodych talentów z zagranicy oraz wzywają Komisję do zajęcia się problemem handlu dziećmi.
Prawa do transmisji.
Parlament zaleca państwom uzgodnienie między sobą jednolitego działania w zakresie zbywania praw medialnych, by nie tylko duże kluby uzyskiwały korzyście z transmisji. Jednocześnie rządy państw członkowskich powinny zagwarantować szerszy dostęp do dużych wydarzeń sportowych jak Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, które powinny byc transmitowane w bezpłatnej telewizji. Parlament zachęca do stworzenia listy takich konkurencji sportowych, które powinny mieć zapewnioną transmisje w
bezpłatnej telewizji.
Propozycje te napotykają sprzeciew dziennikarzy i mediów. Zarzucają oni Parlamentowi nieuzasadniony protekcjonizm, naruszający zasadę wolności mediów.
Walka z dopingiem.
Należy podjąć walkę z nieprawidłowościami poprzez kontrole, badania, testowania, długookresowe monitorowanie przez niezależnych lekarzy oraz poprzez edukację, a jednocześnie zapobieganie i szkolenie. Parlament wzywa do unikania nadmiernie napiętych harmonogramów, stawiających zawodników pod presją, sprzyjających rozpowszechnieniu dopingu.Ponadto posłowie nakłaniają państwa członkowskie do traktowania handlu nielegalnymi środkami dopingowymi w ten sam sposób, co handel
narkotykami.
Hazard i sport.
Posłowie Parlamentu wzywają Komisję do przeprowadzenia analizy, jakie potencjalne skutki dla społeczeństwa i sportu mogłaby wywołać całkowita liberalizacja rynku zakładów i loterii. Należy opracować także środki kontroli jakie moznaby było zastosować na rzecz ochrony konsumentów, a także by uchronic sport od jakichkolwiek form nacisku związanych z zakładami sportowymi.
Pożyteczne jest wykorzystywanie zysków pochodzących z takich loterii do celów użyteczności publicznej, w tym do ciągłego finansowania sportu zawodowego i amatorskiego.
Poseł Manolis Mavrommatis, sprawozdawca Białej Księgi na temat sportu, przyjętej przez Komisję w lipcu 2007 roku, jest zadowolony, z tego że dzięki Traktatowi Lizbońskiemu sport zaczyna miec znaczące miejsce : " Powinniśmy chronić specyficzną naturę sportu i dobrze się dzieje, że Unia Europejska będzie miała mozliwośc wpływu na politykę państw w zakresie sportu".
Jednak nie wszyscy podzielają jego zdanie.Rzecznik Brytyjskiej Partii Konserwatywnej w Parlamencie Europejskim powiedział:
"Politycy nie powinni wtrącać sie do sportu, ale wygląda na to, że UE chce dodawać biurokrację wszędzie tamj gdzie tylko może."
Na podstawie: euobserver.com, europarl.europa.eu