Unijny szczyt zdominowany przez tematykę kryzysu finansowego
- Katarzyna Kozioł
Głównym celem rozpoczętego w środę (15.10) szczytu jest przyjęcie spójnej i skoordynowanej odpowiedzi na kryzys finansowy. W delegacjach większości państw są również ministrowie finansów.
Silne unijne stanowisko przywróciłoby zaufanie banków, a zwłaszcza konsumentów, dlatego oczekuje się, że przywódcy 27 państw UE potwierdzą decyzje niedzielnego szczytu unijnych członków strefy euro.
Drugim istotnym tematem jest przyszłość Traktatu z Lizbony. Na spotkaniu z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Hansem-Gertem Poetteringiem rozpoczynającym szczyt, premier Irlandii Brian Cowen zdał relację o powodach odrzucenia przez Irlandczyków Traktatu z Lizbony w czerwcowym referendum. Nie należy jednak oczekiwać przełamania impasu, ponieważ premier Irlandii zobowiązał się do przedstawienia decyzji w sprawie powtórzenia referendum dopiero na grudniowym szczycie.
"Prezydent Kaczyński nic nie powiedział o Traktacie z Lizbony, ani czy (go) podpisze. Premier Tusk zresztą też. Ale siedzieli obok siebie" - powiedział Poettering, pytany przez PAP na konferencji prasowej po zakończeniu pierwszej części szczytu.
Podczas kolacji, przywódcy państw i rządów maja omawiać budzący wiele kontrowersji i niepokojówtzw. pakiet klimatyczno-energetyczny, czyli propozycje legislacyjne mające doprowadzić do redukcji o 20 proc. emisji CO2.
Tuż przed rozpoczęciem szczytu UE w Brukseli premier Donald Tusk spotkał się z premierami siedmiu nowych krajów członkowskich: Węgier, Słowacji, Litwy, Łotwy, Estonii, Bułgarii i Rumunii, by budować wspólne stanowisko w sprawie zmian w pakiecie klimatyczno-energetycznym.
Tusk zapowiedział współpracę ósemki krajów, by już na tym spotkaniu zapewnić, że pakiet klimatyczno-energetyczny nie będzie nadmiernym obciążeniem dla ich gospodarek (wcielenie w życie postanowień pakietu, oznaczałoby drastyczną podwyżke cen prądu w Polsce, której gospodarka jest w ogromnym stopniu uzależniona od węgla).
Jednak przewodnicząca UE Francja naciska na porozumienie w sprawie pakietu do końca roku - ze względu na kalendarz światowych negocjacji w sprawie zmian klimatycznych. Na grudniowej konferencji w tej sprawie w Poznaniu UE chce zaprezentować silne, jednolite stanowisko.
W czasie szczytu nie zabraknie okazji do omówienia stosunków UE-Rosja przed szczytem obu str,on w Nicei 14 listopada i w nawiązaniu do nadzwyczajnego szczytu z 1 września po wybuchu konfliktu gruzińsko-rosyjskiego. Wówczas to zawieszono negocjacje w sprawie nowego porozumienia UE-Rosja (ang. PCA), dopóki rosyjscy żołnierze nie wycofają się na pozycje sprzed wybuchu konfliktu.
W Polsce największą uwagę zwraca jednak uczestnictwo polskiej delegacji w szczycie. Podczas szczytu prezydent Lech Kaczyński i premier Donald Tuska zasiedli obok siebie.
Na podstawie: euobserver.com, iht.com, pb.pl