UE / Polska sprzeciwia się redukcji budżetu UE po 2013
- Angelika Kordalska
Polska sprzeciwia się zmniejszeniu unijnego budżetu - chce, by przedmiotem unijnej dyskusji oprócz struktury wydatków, był także sposób finansowania wspólnego budżetu.
Jest to odpowiedź na pytania o przyszłość budżetu UE, które we wrześniu 2007 r. Komisja Europejska postawiła wszystkim państwom Wspólnoty. W dokumencie konsultacyjnym Komisja zadała państwom członkowskim UE pytania dotyczące m.in. elastyczności budżetu UE w związku ze zmieniającymi się priorytetami politycznymi; wyzwań, które w najbliższych latach staną przed Unią; zasad na jakich powinien opierać się budżet oraz sposobu finansowania unijnego budżetu. Publikacja tego dokumentu otworzyła debatę publiczną w sprawie przyszłości budżetu UE.
W projekcie polskiego stanowiska zaznaczono, iż mniejszy budżet Unii zmniejszy możliwości realizowania nowych wyzwań stojących przed Wspólnotą. Polska uważa, że unijny budżet nie powinien być "instrumentem w podejmowaniu doraźnych interwencji, lecz umożliwiać działania długofalowe, realizujące ogólnoeuropejskie cele rozwojowe".
Sposobem na nakierowanie budżetu UE na realizację nowych wyzwań rozwojowych według Polski są dalsze zrównoważone reformy istniejących polityk. Polska chciałby powiększyć unijny budżet poprzez zwiększenie tzw. autonomicznych środków własnych, które dziś pochodzą głównie z cła pobieranego na terenie Unii. Jedną z pojawiających się w państwach UE propozycji zwiększających te środki, jest wprowadzenie tzw. podatku europejskiego, który trafiałby do budżetu Unii.
Efektem takich zmian powinno być pogłębienie integracji i zwiększenie efektywności
w osiąganiu wspólnie określonych celów.
Unia Europejska uzgadnia swój wieloletni budżet - tzw. perspektywę budżetową czyli raz na siedem lat. Określając w nim swoje dochody i maksymalny poziom wydatków na ten okres. Potem co roku opracowuje budżety roczne Wspólnoty, precyzujące wieloletnie założenia na dany rok.
Na podstawie: euractiv.com, ec.europa.eu, europa.eu