UE/ Powstanie Europejska Karta Dawcy?
Unijny komisarz ds. zdrowia i ochrony konsumentów Markos Kyprianu zapowiedział, że Komisja Europejska przedstawi państwom członkowskim propozycję stworzenia karty dawcy organów. Obecnie ponad 80 proc. Europejczyków pozytywnie ocenia ten pomysł.
Dokument stwierdzający gotowość do oddania organów po śmierci byłby dołączany do karty ubezpieczenia zdrowotnego. Miałby nie tylko ułatwić decyzję o pobraniu organu w razie nagłej śmierci posiadacza karty i podnieść liczbę przeszczepów w Unii, ale też "uwrażliwić opinię publiczną na problemy transplantologii".
Eurobarometr wskazuje, iż 56 proc. respondentów byłoby gotowych oddać po śmierci swoje organy - aż 81 proc. w Szwecji, 57 proc. na Malcie, 51 proc. w Polsce i tylko 27 proc. w Rumunii, 29 proc. na Litwie i 33 proc. w Austrii. Wskaźnik ten rośnie do 77 proc. w gronie ludzi, którzy rozmawiali o tym problemie z rodziną.
Liczba dawców jest bardzo zróżnicowana w skali UE - od 34,6 zmarłego dawcy na milion mieszkańców w Hiszpanii, 21 - we Francji, 14,7 - w Polsce, 13,8 - w Wielkiej Brytanii, do 6 -w Grecji, przy bardzo niskim wskaźniku w Rumunii – 0,5.
Eurobarometr wskazuje również, że "narodową" kartę dawcy posiada obecnie zaledwie 12 proc. mieszkańców UE - 44 proc. Holendrów, 29 proc. Irlandczyków oraz 20 proc. Szwedów. Polska plasuje się niemal na końcu z odsetkiem 2 proc.
„Karta europejska jest dobrym pomysłem, ale boję się procedury prawnej. W Polsce nie potrafimy na czas się uporać z PIT. Procedura związana z kartą będzie trwała latami, aż się okaże, że wielu dawców już nie ma”- powiedział „Rzeczpospolitej” Krzysztof Pijarowski, prezes Stowarzyszenia Pacjentów "Życie po przeszczepie”.
Dodatkowo w 2008 roku Komisja ma przedstawić dyrektywę, która określi minimalne standardy jakości i bezpieczeństwa organów i przeszczepów w transplantologii. To ma w przyszłości ułatwić wymianę organów między szpitalami w różnych krajach UE.
Kolejnym pomysłem KE jest utworzenie w szpitalach sieci koordynatorów zajmujących się transplantacją organów "ponad granicami UE". W każdym kraju miałby też powstać odpowiedni organ nadzorujący transplantację.
Kontrowersje tematu transplantologii pojawiły się ostatnio przy okazji nowego realityshow w Holandii. Nieuleczalnie chora kobieta ma wybrać osobę, którą obdaruje swoją nerką. Decyzji dokona na podstawie rozmów z przyjaciółmi i rodzinami, opisu pacjentów i historii ich choroby. Również widzowie będą typowali zwycięzcy, wysyłając smsy. Rząd holenderski skrytykował to kontrowersyjne przedsięwzięcie.
****
Obecnie w Europie codziennie umiera 10 osób czekających na przeszczep. Około 40 tys. pacjentów znajduje się na listach oczekujących na przeszczep wątroby, nerki, płuca, serca czy innego organu.
Na podstawie: news.bbc.co.uk, rzeczpospolita.pl, wiadomosci.onet.pl,