UE/ Słowenia objęła przewodnictwo w Unii
Słowenia jest pierwszym krajem spośród tzw. nowych członków, który stanął na czele Unii. Będzie przewodniczyć pracom UE w pierwszym półroczu 2008.
Słowenia jest jednym z najmniejszych krajów Unii. Pojawiły się obawy czy taki mały kraj i jednocześnie nowy członek Unii poradzi sobie z wyzwaniami roku 2008. ”Były mniejsze kraje, jak Luksemburg, i sobie świetnie poradziły”- skomentował takie wypowiedzi były premier Słowenii, Lojze Peterle. Słowenia ma zamiar korzystać z pomocy Francji, która obejmie przewodnictwo w drugiej połowie roku. „Francja to kraj założycielski, który zna obowiązujące w Unii mechanizmy, wyzwania i perspektywy”- powiedział minister spraw zagranicznych Słowenii Dimitrij Rupel.
Podstawowy problem jaki stoi przed prezydencją słoweńską to status Kosowa. Zadaniem Słowenii będzie tu z jednej strony pokojowe rozwiązanie sporu między Kosowem a Serbią, a z drugiej utrzymanie jednolitego stanowiska w tej kwestii wszystkich członków Unii. Problem Kosowa będzie największym wyzwaniem dla naszego przewodnictwa" - powiedział Rupel. "Unia Europejska musi razem z Kosowem zastanowić się, co można rozsądnie zrobić dalej, bez ulegania szantażom. Pewnych procesów nie da się zatrzymać”
Sama Słowenia wskazała pięć priorytetów dla swojej prezydencji. Na pierwszym miejscu jest wsparcie procesu ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego, tak aby sam traktat zaczął obowiązywać w 2009 roku. Na drugim miejscu Lublana wymienia realizację Strategii Lizbońskiej. Jej celem jest rozwój gospodarek członków Unii zwłaszcza w dziedzinie technologii. Słowenia chce podczas swojego przewodnictwa na szczycie 13-14 marca rozpocząć drugi etap wdrażania strategii. Będzie on obejmował lata 2008-2010. Do priorytetów należy też przeciwdziałanie zmianom klimatycznym oraz wypracowanie unijnej polityki energetycznej. Lublana chce też promować integrację z krajami zachodnich Bałkan oraz międzykulturowy dialog na świecie.
Przewodniczący Komisji Europejskiej Barroso powiedział, że prezydencja Słowenii jest bardzo symboliczne. „Zakończy ono ostatecznie rozmowy o starych i nowych państwach członkowskich. Nowa strona zostanie przewrócona w historii UE i mam wiele powodów aby wierzyć, że Słowenia będzie z sukcesem przewodniczyła Unii w tym ważnym czasie. Słowenia może nie jest największym krajem w geograficznym sensie, ale jest wielka w znaczeniu europejskiego zaangażowania”
***
Słowenia jest niepodległym państwem od 1991 roku, wcześniej była częścią Jugosławii. Powierzchnia kraju wynosi 20 273 km2 a ludność ok. 2mln. Słowenia przystąpiła do UE w maju 2004. Od 1 stycznia 2007 przystąpiła też do strefy euro.
Na podstawie: eu2008.si, euobserver.com, europa.eu