UE / Unia walczy ze zmianami klimatycznymi
- Angelika Kordalska
Przywódcy UE zebrani w czwartek i piątek (13-14.03) na szczycie w Brukseli potwierdzili ambitne cele w walce z globalnym ociepleniem klimatu. Poparli też pomysł utworzenia Unii Śródziemnomorskiej. Zgodnie z postulatem Polski i innych nowych państw UE, przywódcy zastrzegali, że redukcja emisji CO2 nie może być hamulcem rozwoju gospodarczego.
Według Donalda Tuska unijny plan zmniejszenia o 20 proc. emisji CO2 do 2020 roku, a także zwiększenia udziału energii odnawialnej o 20 proc. będzie realizowany z uwzględnieniem potrzeb rozwijającej się polskiej gospodarki.
Wnioski końcowe szczytu głoszą, że rozdział ciężaru realizacji wspólnych celów pomiędzy kraje członkowskie ma być przejrzysty, oparty na zasadzie wydajności ekonomicznej, a także "jasny i oparty na zasadzie solidarności między krajami członkowskimi". Powinien także wziąć pod uwagę różny punkt startu krajów członkowskich, różne okoliczności, potencjał,
a także dotychczasowe osiągnięcia w redukcji emisji CO2, o co apelowała Polska. Realizując cele, UE ma być "elastyczna" i uniknąć ponoszenia "nadmiernych kosztów" przez kraje członkowskie.
Światowa konferencja klimatyczna ma się odbyć 1- 12 grudnia 2008 roku w Poznaniu. Ale najważniejsza będzie dopiero konferencja w Kopenhadze w grudniu 2009, gdzie negocjacje klimatyczne w ramach ONZ powinny się zakończyć. Wtedy byłaby szansa, że do 2012 roku zakończy się ratyfikacja nowego porozumienia i nowy, światowy system post-Kioto wejdzie w życie od 2013 roku.
Z inicjatywy Francji przywódcy zgodzili się na wzmacnianie współpracy z pozaunijnymi krajami południa leżącymi w basenie Morza Śródziemnego. W tym celu ma powstać Unia dla Śródziemnomorza.
Na kolejnym, czerwcowym szczycie UE Polska ma przedstawić konkretne propozycje wzmocnienia wschodniego wymiaru UE, które mają przybliżyć europejską perspektywę dla Ukrainy.
Podczas szczytu odbyła się też dyskusja na temat bezpieczeństwa energetycznego, podczas której Polska zgłosiła postulat, by przyszły minister spraw zagranicznych UE (przewidziany w Traktacie z Lizbony) był odpowiedzialny za zewnętrzne aspekty polityki energetycznej.
We wnioskach końcowych podkreślono konieczność "intensywnej pracy" na rzecz rozwoju zewnętrznego wymiaru polityki energetycznej UE do roku 2009. Okazją ma być publikacja przez KE w listopadzie 2008 roku Strategicznego Przeglądu Energetycznego, który będzie poświęcony bezpieczeństwu dostaw i zewnętrznej polityce energetycznej. Za rok, na kolejnym marcowym szczycie, przywódcy UE mają określić konkretne działania począwszy od roku 2010.
Na podstawie: ec.europa.eu, europa.eu, euractiv.com