UE znosi wizy dla Serbów, Macedończyków i Czarnogórców
Komisja Europejska w najbliższych dniach zaproponuje zniesienie wiz dla Serbii, Macedonii i Czarnogóry, poinformował unijny Komisarz ds. Sprawiedliwości Jacques Barrot.
„Propozycja liberalizacji wiz dla obywateli państw Bałkanów Zachodnich zostanie przedłożona w przyszły wtorek w Strasburgu”, stwierdził w Brukseli Barrot. Dodał również, że „w ramach tego projektu nowy system wejdzie w życie od pierwszego stycznia przyszłego roku”. Komisarz potwierdził, że krajami które obejmuje propozycja są Serbia, Czarnogóra i Macedonia.
Według raportu Komisji Europejskiej spośród wszystkich państw Bałkanów Zachodnich tylko Macedonia spełniła wszystkie warunki dotyczące wstąpienia na tzw. „białą listę Schengen”. W przypadku Serbii i Czarnogóry unijni urzędnicy potwierdzili, że mimo opóźnień kraje te zostaną włączone do projektu, otrzymując czas do jesieni tego roku na wprowadzenia brakujących wzorców.
Swoje poparcie dla zniesienia wiz wobec obywateli krajów Bałkanów Zachodnich wyraził również przewodniczący Komisji Spraw Europejskich Gunter Krichbaum. Podczas spotkania w Berlinie z serbskim wicepremierem Božidarem Đeliciem niemiecki polityk powiedział, że „Bundestag popiera liberalizację wiz dla państw Bałkanów Zachodnich w tym Serbii”.
Serbia, Macedonia, Bośnia i Hercegowina, Albania i Czarnogóra rozpoczęły starania o włączenie do bezwizowego ruchu w Europie na początku 2008 roku. Bośnia oraz Albania wypadają najsłabiej w dotychczasowych dokonaniach w tej kwestii. Z tego też powodu raczej nie zostaną zakwalifikowane do pierwszej tury liberalizacji wiz. Wnioski Sarajewa i Tirany mają szansę na realizację dopiero pod koniec przyszłego roku.
Decyzja dotycząca zniesienia wiz nie wymaga jednomyślności w głosowaniu, dlatego też unijni urzędnicy wyrażają nadzieję, że sprawę uda się załatwić jeszcze w tym roku. Dzięki temu obywatele Serbii, Macedonii i Czarnogóry mogliby od pierwszego stycznia przyszłego roku bez przeszkód podróżować po krajach objętych strefą Schengen.
Na podstawie: balkaninsight.com, b92.net, beta.co.yu