Unijna komisarz przedstawia swój pomysł na Cyfrową Europę
Uniwersalne regulacje praw własności intelektualnej i powszechność telewizji cyfrowej to najważniejsze elementy unijnej strategii, zmierzającej do utworzenia „Cyfrowej Europy”. Zarys koncepcji przedstawiła w czwartek (09.07) Viviane Reding, komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów.
Przemawiając w brukselskiej siedzibie instytutu Lisbon Council, komisarz z Luksemburga zwróciła uwagę na olbrzymi potencjał gospodarczy sektora ICT i konieczność dalszej walki z internetowym piractwem. "Coraz większy stopień piractwa w Internecie to moim zdaniem oznaka braku zaufania dla istniejących modeli biznesowych i rozwiązań prawnych. To także wyraźny sygnał do przebudzenia dla osób zaangażowanych w tworzenie polityki” – powiedziała Reding.
Reding podkreśliła również konieczność dalszych prac nad regulacjami w sprawie digitalizacji książek, których treść jest dostępna w internecie na platformach typu Google Books Search. Jednym z przyjętych rozwiązań ma być utworzenie ogólnoeuropejskiego rejestru tzw. „osieroconych dzieł” i książek wycofanych z druku. Dzieła, które znalazłyby się na takiej liście, mogłyby być publikowane w internecie, przy poszanowaniu reguł przyjętych przez kraje UE.
Opracowanie nowych rozwiązań mogłoby, zdaniem pani komisarz, „zakończyć raczej zideologizowaną debatę na temat Google Books”. Reding podkreśliła, iż rozumie obawy wydawców, którzy muszą się zmierzyć z siłą rynkową Google, ale „podziela także frustracje wielu przedsiębiorstw internetowych, które chciałyby zaproponować interesujące modele biznesowe w tej dziedzinie, ale nie mogą tego zrobić przez różnice w krajowych uregulowaniach prawnych”.
Mówiąc o ekonomicznym potencjale internetu, Reding zwróciła uwagę na zbyt małą, jej zdaniem, rolę tzw. procesu „przetwarzania w chmurze” (ang. Cloud computing) w działalności europejskich przedsiębiorstw. „Cyfrowe chmury” to internetowe usługi, polegające na możliwości korzystania, po uiszczeniu pewnej opłaty, z wybranych funkcji danego oprogramowania, bez konieczności płacenia za całość aplikacji.
„W Stanach Zjednoczonych udało się wykorzystać ten model, na długo zanim udało się to w Europie” – powiedziała Reding, zwracając uwagę na fakt, iż prawie wszystkie „cyfrowe chmury” są dziś prowadzone przez usługodawców z USA. „Musimy podjąć działania na rzecz utworzenia europejskich 'chmur', które będą dawały małym i średnim przedsiębiorstwom w Europie dostęp do szybkich, zwiększających produktywność internetowych usług” – powiedziała pani komisarz.
Reding wezwała również do szybkiego zastąpienia telewizji analogowej metodą transmisji sygnału w postaci cyfrowej. Uwolnione w ten sposób częstotliwości mogłyby znacząco wpłynąć na dalszy rozwój mediów elektronicznych, przynosząc państwom europejskim około 200 miliardów euro ze sprzedaży.
Postulaty pani komisarz mają silne poparcie w analizach ekonomicznych, potwierdzających pozytywny wpływ ewentualnych reform na powodzenie walki ze skutkami kryzysu ekonomicznego. Według ocen Banku Światowego, 10-procentowy wzrost udziału szerokopasmowego Internetu w całości rynku przekłada się na wzrost gospodarczy równy 1,3 procent. Samo wykorzystanie „cyfrowych chmur” przez przedsiębiorstwa europejskie może zwiększyć roczny dochód o 0,2 procent.
Na podstawie: EU Observer, BusinessWeek, Reuters