Węgry popierają euroaspiracje Serbii
Premier Ferenc Gyurcsanyi podczas piątkowej (21.11) wizyty w Belgradzie zapewnił serbskie kierownictwo, że Budapeszt pomoże Serbom w szybszej integracji z UE, a uznanie przez węgierski rząd niepodległości Kosowa nie zakłóci dobrosąsiedzkich relacji obydwu krajów.
W stolicy Serbii szef węgierskiego rządu spotkał się ze swoim odpowiednkiem Mirko Cvetkovićem oraz prezydentem Borisem Tadićem. Gyurcsanyi przyznał obydwu rozmówcom, że integracja Serbii z UE z uwagi na szereg problemów politycznych nie jest procesem łatwym, a Belgrad, jak i wspierające go władze w Budapeszcie "muszą jeszcze wiele uczynić", aby Serbowie dołączyli do rodziny 27 państw Unii.
"Węgry zawsze będą prezentować takie stanowisko, aby znaleźć najlżejszą i najłatwiejszą drogę, aby osiągnąć upragniony przez większość Serbów cel" - tłumaczył w Belgradzie węgierski premier. Gyurcsanyi zwrócił uwagę, że na drodze do integracji europejskiej Bruksela i kraje członkowskie UE stawiają Serbii wiele wymagań. "Opowiadamy się za tym, aby zastosować wobec Belgradu politykę większego niż do tej pory zaufania" - stwierdził węgierski lider.
"Jesteśmy pewni, że Serbia i Bałkany Zachodnie w całości przynależą do Europy, nawet gdy jeszcze nie spełniają wszystkich, szczegółowych kryteriów unijnych" - podkreślił Ferenc Gyurcsanyi.
Szefowie obdywu rządów zgodzili się, że Węgry i Serbia stanowią w dzisiejszej Europie przykład modelowego sąsiedztwa. To samo dotyczy położenia prawie 300 tysięcznej mniejszości węgierskiej zamieszkującej głównie północną, autonomiczną prowincję Serbii - Wojwodinę. Z zprzedstawicielami wojwodzińskich Wegrów Gyurcsanyi spotkał się na początku swojej wizyty, w ambasadzie Węgier w Belgradzie. W Wojwodinie, wielu węgierskich polityków sprawuje wysokie funkcje w samorządzie lokalnym i we władzach wykonawczych oraz ustawodawczych prowincji.
Poruszając problem uznania niepodległości Kosowa przez rząd w Budapeszcie premier Węgier stwierdził, że decyzja jego gabinetu nie wpłynęła na pogorszenie relacji z południowym sąsiadem. Gyurcsanyi tłumaczył serbskim partnerom, że Węgry opowiadały się za znalezieniem kompromisowego rozwiązania w sprawie przyszłości Kosowa w ramach Rady Bezpieczeństwa ONZ. Gdy jednak okazało się to niemożliwe, dyplomacja węgierska musiała stanąć przed wyborem, czy "uznać polityczną realność, czy pozostać przy formule, której nie dało się już dłużej utrzymywać".
Węgrzy i Serbowie zgodzili się również, że należy nadać większą dynamikę współpracy gospodarczej Budapesztu i Belgradu, a Bałkany mogą być jednym z głównych kierunków nowych węgierskich inwestycji.
Na podstawie: rts.co.yu, gov.yu, miniszterelnok.hu
Na zdjęciu: premierzy Ferenc Gyurcsanyi i Mirko Cvetković, za: gov.yu