Wielka Brytania/ Rewolucyjne zmiany w Izbie Lordów
Członkowie Izby Gmin przegłosowali w czwartek (08.03) ustawę o wprowadzeniu pełnej elekcyjności Izby Lordów. Projekt zakłada wybór 80 procent składu w wyborach powszechnych, a pozostałych 20 procent przez komisję parlamentarną.
Przyjęty większością 337 głosów przeciw 224 projekt przewiduje również zmniejszenie składu Izby do 540 lordów, tj. o 200 członków.
„To historyczny krok w sprawie nad którą debatowaliśmy przez dekady. Izba Gmin przełamała impas” skomentował zadowolony z decyzji przewodniczący Izby Gmin Jack Straw dodając „cieszę się, że członkowie parlamentu wszystkich opcji wspólnie zasygnalizowali chęć przemian.”
Do tej pory w Izbie Lordów zasiadało kilka rodzajów członków, ale żaden z parów nie pochodził z wyborów powszechnych. Reformy Tony’ego Blaira z 1999 r. ograniczyły liczbę lordów dziedzicznych z 700 do 92 osób. W Izbie zasiadają wciąż lordowie duchowni (najwyżsi rangą członkowie kościoła Anglikańskiego), lordowie prawa i lordowie dożywotnio mianowani przez królową.
We wczorajszym głosowaniu nie zdecydowano co zrobić z obecnymi lordami: czy wygasić ich mandaty, czy pozwolić pełnić funkcję dożywotnio.
Na podstawie: guardian.co.uk, independent.co.uk, gazeta.pl