Włochy/ Prezes Banku Włoch podsumowuje sytuację gospodarczą kraju
W rocznym podsumowaniu prezes Banku Włoch Mario Draghi przedstawił sytuację gospodarczą kraju i podkreślił m.in. potrzebę natychmiastowego zmniejszenia podatków w celu przywrócenia wzrostu gospodarczego.
Mario Draghi tłumaczył, że “Włochy mają ambicję i niezbędne zasoby, aby wznowić wzrost gospodarczy”. Dodał także, iż uwaga instytucji powołanych do przywrócenia krajowi stabilizacji gospodarczej powinna skupić się na młodych ludziach.
Według prezesa Banku Włoch płace są zdecydowanie za niskie, w związku z czym siła nabywcza Włochów jest znacznie poniżej oczekiwań. Mario Draghi podkreślił “odrodzenie wzrostu gospodarczego w naszym kraju powinno się odbyć za sprawą młodych”, ponieważ to głównie ich dotyka niestabilność rynku pracy. Zdaniem Draghiego niezbędne jest podniesienie wieku emerytalnego. “Tylko 19 proc. Włochów między 60 a 64 rokiem życia pracuje, wobec 33 proc. Hiszpanów, 45 proc. Brytyjczyków i 60 proc. Szwedów” powiedział.
W swojej relacji Mario Draghi podkreślił, że presja podatkowa wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat o 2,8 punktu i jest prawie równa tej z 1997 roku, kiedy Włochy starały się sprostać wymaganiom narzuconym przez traktat z Maastricht. Draghi docenił również rolę wspólnej waluty dla rozwoju gospodarczego Włoch i Europy: “Wobec wzrostu cen na arenie międzynarodowej, siła i znaczenie Euro chroni zdolność zakupową obywateli Unii i ich oszczędności”.
W ostatnich dwóch latach poprawiła się sytuacja finansów publicznych, ale zdaniem prezesa Banku Narodowego w 2007 rozpoczął się trudny okres, który potrwa przynajmniej do końca 2008 roku. Mario Draghi podkreślił również, iż włoskie banki dobrze poradziły sobie z kryzysem finansowym zapoczątkowanym w Stanach Zjednoczonych.
Relacja prezesa Banku Włoch spotkała się z pozytywnym reakcjami zarówno ze strony przedsiębiorców, jak i polityków.
W odpowiedzi na relację premier włoskiego rządu Silvio Berlusconi powiedział “Myślę, że w tym momencie bardzo pomocne jest podsumowanie przedstawione przez Mario Draghiego. Doceniam jego surową, ale jednocześnie optymistyczną diagnozę co do przyszłości Włoch. Odnajduję w jego słowach wiele opinii mojego rządu, a także moich prywatnych”.
Zdaniem Ministra Gospodarki w gabinecie cieni pod wodzą Waltera Veltroniego Pierluigi Bersaniego, relacja przedstawiona przez Prezesa Banku Włoch “nareszcie skupia się na zadaniach i roli Banku Narodowego”. „My z Partii Demokratycznej i cały gabinet cieni weźmiemy pod uwagę wskazówki prezesa, ponieważ stanowią one ważny punkt odniesienia w przywróceniu wzrostu gospodarczego w naszym kraju” dodał Piero Fassino, były sekretarz Demokratów Lewicy, a obecnie członek Partii Demokratycznej.
Także środowiska przedsiębiorców zareagowały pozytywnie. Emma Marcegaglia, prezes Confindustrii (organizacji zrzeszającej przedsiębiorców), w pełni popiera sposób na przywrócenie wzrostu gospodarczego przedstawiony przez Draghiego. Zdaniem prezes należy skupić się na czynnikach takich jak „ (…) produkcja, zredukowanie wydatków publicznych i presji podatkowej, zwiększenie inwestycji w szkołę i w młodych ludzi”.
„Popieram w całej rozciągłości słowa Draghiego: jego relacja jest kompleksowa i patrzy w przyszłość w sposób obiektywny i z nadzieją” podkreślił Luca Cordero di Montezemolo, prezes spółek Fiat i Ferrari. “Draghi ocenia włoską sytuację nie ukrywając problemów, ale wskazując drogę wyjścia z sytuacji, w której istnieje duże ryzyko inflacji, ale także możliwość przywrócenia konkurencyjności naszemu krajowi” powiedział Marco Tronchetti Provera, prezes spółki Pirelli.
Związki zawodowe odnoszą się pozytywnie do relacji, którą przedstawił Mario Draghi. “Podzielam pomysł, iż należy zwiększyć płacę i zatrudnienie, aby przyczynić się do wzrostu gospodarczego” powiedział Raffaele Bonanni, główny sekretarz związku zawodowego CISL.
W środowisku bankierów roczne podsumowanie wygłoszone przez prezesa Banku Włoch również spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem. Jak twierdzi Cesare Geronzi, prezes grupy Mediobanca, należy dokładnie przemyśleć poruszone w niej kwestie, a Alessandro Profumo, prezes grupy Unicredit dodaje, iż bardzo docenia relację Draghiego.
Na podstawie: corriere.it, repubblica.it