Włochy: Sprzeciw władz kościelnych wobec nauczania Koranu
Kardynał Angelo Bagnasco, przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch, nie zgodził się z pomysłem nauczania Koranu we włoskich szkołach.
W wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera" kardynał sprzeciwił się projektowi umieszczenia w programach szkolnych jednej godziny poświęconej religii muzułmańskiej. Uznał, że nauka religii katolickiej jest zasadna, ponieważ stanowi ona część włoskiej kultury i historii. Według Bagnasco religia muzułmańska nie ma takich podstaw.
Wywiadem udzielonym włoskiej gazecie, kardynał włączył się do dyskusji nad propozycją wysunięta niedawno przez wiceministra rozwoju gospodarczego Adolfo Urso, w sprawie możliwego wprowadznia do szkół jednej godziny nauczania Koranu. Wedłu wiceministra, wprowadzenie jednej godziny religii muzułmańskiej spowoduje, że dzieci nie będą zmuszone uczestniczyć w szkołąch integracyjnych.
Włoski episkopat nie jest w tej spornej kwestii jednomyślny. Kardynał Renato Raffaele Martino, przewodniczący Papieskiej Rady Iustitia et Pax uznał, że wprowadznie do szkół Koranu pozwoli na zrównoważenie systemu jednoreligijnego w edukacji. Według niego może to być dobry sposó w walce z radykalizmem.
Politycy również nie są jendomyślni. Gianfranco Fini, reprezentujący partię Berlusconiego Lud Wolności, opowiedział się za wprowadzeniem jednej godziny nauki o islamie do włoskich szkół. Jednak już Roberto Coca, rzecznik Ligi Północnej, stanowczo podkreślił swój sprzeciw. Za absurdalny pomysł uznał wprowadzanie Koranu do włoskiego programu nauczania.
Na podstawie: alarabyia, newstin