Włochy: wotum zaufania dla rządu Letty
W środę, 11 grudnia br., Izba Deputowanych udzieliła wotum zaufania gabinetowi Enrico Letty. Premier Włoch wnioskował o to po wycofaniu poparcia dla rządu przez Silvio Berlusconiego.
Niedawny kryzys polityczny wywołany przez byłego premiera Silvio Berlusconiego doprowadził do rozłamu jego partii, Ludu Wolności. Na przełomie września i października Il Cavaliere starał się nie dopuścić do głosowania w sprawie odebrania mu mandatu senatora. Zagroził wycofaniem poparcia dla rządu i rozpadem wielkiej koalicji. Jednak w wyniku nacisków opinii publicznej część polityków Ludu Wolności poparła gabinet Enrico Letty. Wśród nich był m.in. wicepremier Angelino Alfano, osobiście namaszczony przez Berlusconiego jako jego następca.
Po tych wydarzeniach, jak również po ostatecznym pozbawieniu go mandatu senatora w listopadzie br., były premier podjął decyzję o zawieszeniu działalności Ludu Wolności i reaktywowaniu swojej pierwszej inicjatywy politycznej, Forza Italia, która przeszła do opozycji.
Angelino Alfano utworzył osobne ugrupowanie Nuovo Centrodestra - Nowa Centroprawica. Nowo powstała partia nie wycofała swego poparcia dla rządu.
W związku z tymi zmianami na scenie politycznej premier Letta postanowił poprosić Izbę Deputowanych o wotum zaufania. Rząd poparło 379 deputowanych, przeciw było 212 parlamentarzystów, w tym m.in. członkowie Forza Italia.
Sam Letta ocenił, że wycofanie poparcia Berlusconiego i jego stronników zagwarantuje koalicji większy spokój.
Rząd wraca do prac nad zmianą ordynacji wyborczej, która pozwoli na uniknięcie chaosu politycznego, podobnego do tego, który wybuchł po lutowych wyborach parlamentarnych, kiedy to przez dwa miesiące nie można było sformować rządu.
Głosowanie nad wotum zaufania ma odbyć się również w Senacie.
.
Na podstawie: rp.pl, corriere.it, foglio.it