Polska będzie przewodniczyć pracom badawczym nad aktami komunistycznych służb bezpieczeństwa
- IAR
Polska przejęła od Niemiec przewodnictwo w pracach sieci urzędów odpowiedzialnych za akta komunistycznych służb bezpieczeństwa. Prezes IPN-u Janusz Kurtyka spotkał się w tej sprawie z szefową niemieckiego Urzędu ds. Akt Stasi Marianne Birthler.
Oboje podsumowali w Berlinie rok niemieckiego przewodnictwa i określili plany sieci na ten rok, w którym jej pracami kierować będzie Polska. Jak powiedział Kurtyka, pierwszy rok działaności sieci służył nawiązywaniu kontaktów i wymianie informacji na temat pracy urzędów odpowiedzialnych za akta dawnej bezpieki.
W tym roku IPN zamierza zrealizować dwa projekty. Wspólnie z Niemcami chce opublikować słownik terminologii komunistycznych służb bezpieczeństwa. We współpracy ze wszystkimi krajami należącymi do sieci przygotowuje wystawę poświęconą działaności tych służb w byłych krajach komunistycznych. Ekspozycja skierowana ma być do społeczeństw krajów zachodnich, które, jak podkreśla Janusz Kurtyka, zbyt mało wiedzą na ten temat.
Europejska sieć współpracy urzędów odpowiedzialnych za akta komunistycznych służb bezpieczeństwa powstała w Berlinie w grudniu 2008 r. Obok IPN-u i Urzędu ds. Akt Stasi tworzą ją odpowiednie placówki z Czech, Słowacji, Bułgarii, Rumunii i Węgier.