Przyjęto założenia programu kulturalnego polskiej prezydencji
Komitet Europejski Rady Ministrów przyjął podstawowe wytyczne dotyczące realizacji programu kulturalnego przypadającej za niecałe dwa lata polskiej prezydencji w Radzie UE. Polska chce pokazać się jako nowoczesne, dynamiczne, posiadające własne tradycje i historię państwo. Działania w tym celu będą podejmowane nie tylko w naszym kraju, ale również w Europie i na świecie.
W dokumencie zatytułowanym „Strategiczne założenia programu kulturalnego polskiej prezydencji w II połowie 2011 r." znalazły się wytyczne dotyczące podstawowych celów i kryteriów konstruowania programu oraz rodzajów projektów i sposobów ich realizacji. W oparciu o niego będą opracowywani i realizowane konkretne wydarzenia i imprezy kulturalne.Działania tego rodzaju są traktowane strategicznie, gdyż są one nie tylko istotnym narzędziem promocji państwa w Unii Europejskiej i w świecie, ale również promocji idei integracji europejskiej wśród obywateli państwa sprawującego prezydencję. Zadaniem polskiego programu kulturalnego będzie kształtowanie obrazu Polski jako państwa nowoczesnego, dynamicznego, posiadającego własne tradycje i historię. Jego celem jest promocja Polski w UE, promocja naszego kraju i Unii na świecie (Polska w roli ambasadora UE), a także promocji Unii w Polsce.
Powstający program ma być spójny z długoterminową strategią promocji Polski oraz z założeniami promocji gospodarczej i turystycznej Polski. Jego twórcy zamierzają położyć nacisk na promocję polskiej kultury poprzez projekty realizowane wspólnie z artystami oraz organizacjami kulturalnymi pochodzącymi z innych państw członkowskich UE i spoza UE. Najważniejszym kryterium wyboru projektów będzie ich jakość.
Działania będą podejmowane w Warszawie oraz w miastach, w których będą odbywać się najważniejsze spotkania prezydencji . Poza Polską wydarzenia artystyczne będą realizowane w kilku kluczowych stolicach świata. Ich ostateczna lista nie jest jeszcze zatwierdzona, jednak będą to miasta wybrane z listy zawierającej takie miejsca jak m.in. Paryż, Berlin, Londyn, Mińsk i Kijów oraz Waszyngton, Pekin czy New Delhi.
Do najważniejszych działań kulturalnych związanych z polską prezydencją należą m.in. projekty związane z objęciem przez Polskę przewodnictwa w Radzie UE, które będą miały miejsce w Warszawie i Brukseli, projekt uświetniający ewentualny Szczyt Rady Europejskiej w Polsce czy też projekt w przestrzeni miejskiej w sposób jednolity promujący polską prezydencję.
Program kulturalny powiązany będzie z takimi wydarzeniami jak chociażby Europejski Kongres Kultury, który odbędzie się we wrześniu 2011 r. w Wrocławiu, European Gala, czyli trzy wielkie koncerty Sinfonia Varsovia w brukselskim Bozar czy też prezentacje polskiej sztuki w przestrzeni ulicznej europejskich miast.
Przyjęte założenia przewidują również, że przewodnictwo Polski stanie się priorytetem projektów kulturalnych dofinansowywanych w roku 2011 ze wszystkich środków publicznych. Ogłoszony zostanie także konkurs, na podstawie którego projektom odpowiadającym strategicznym założeniom programu kulturalnego zostanie przyznane prawo umieszczenia logotypu polskiej prezydencji.
Więcej informacji na temat przygotowań do polskiej prezydencji w Radzie UE na stronie prezydencjaue.gov.pl