W Indiach rozpoczyna się druga faza spisu powszechnego
- IAR
To największe liczenie ludzi na świecie ma przynieść precyzyjne dane na temat liczącego ponad miliard dwieście milionów obywateli społeczeństwa indyjskiego. Dzięki temu po raz pierwszy w historii Indii wszyscy obywatele otrzymają dokument tożsamości.
Pierwsza faza indyjskiego spisu ludności odbyła się w ubiegłym roku. Polegała na zgromadzeniu danych dotyczących indyjskich gospodarstw domowych. Rozpoczynająca się dziś obecna faza potrwa do końca miesiąca i będzie dokumentowała dane osobowe dotyczące poszczególnych obywateli. Wyniki spisu poznamy w połowie roku.To piętnasty spis w historii Indii. Pierwszy odbył się w 1872 roku. Jego znaczenie polega nie tylko na gromadzeniu danych pozwalających zbudować statystyczny wizerunek społeczeństwa indyjskiego. W efekcie całej akcji ma powstać także narodowy rejestr obywateli indyjskich zawierający dane osobowe mieszkańców kraju.
Przedstawiciel komisji do spraw spisu wyjaśnia: "To nie będą tylko fotografie, które powinny być zgodne ze standardami międzynarodowymi, ale także dane biometryczne, które będą zbierane zgodnie ze standardami międzynarodowymi. To powoduje, że podejmujemy unikalne przedsięwzięcie, które dotyczy miliarda dwustu milionów ludzi."
Wszyscy obywatele tego kraju powyżej 15 roku życia otrzymają dokumenty tożsamości oraz osobiste 16-cyfrowe numery identyfikacyjne. Dzięki nim do załatwienia wszystkich spraw urzędowych potrzebny będzie jedynie ten numer, indyjski odpowiednik PESEL-u.