Zdecydowane umocnienie złotego
- Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.
Środa przyniosła gwałtowne umocnienie złotego. Podobny proces można było obserwować na wykresach innych walut regionu. Umocnienie złotego miało dwa źródła. Spadek awersji do ryzyka na świecie, połączony ze spadkiem ryzyka inwestycyjnego w Europie Środkowo-Wschodniej oraz silny wzrost kursu EUR/USD.
Poprawa klimatu inwestycyjnego na świecie, przede wszystkim wiązała się z poprawą sytuacji na rynkach akcji. Wczorajsze euforyczne wzrosty na Wall Street oraz dzisiejsze wzrosty w Europie i Azji, pozwalają postawić tezę, że rozpoczęła się kilkutygodniowej korekty na giełdach.
To zaś oznacza napływ kapitałów na rynki wschodzące, a więc umocnienie walut krajów zaliczanych do tego koszyka. Szczególnie, że pożyczka przyznana węgierskiemu rządowi przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Unię Europejską i Bank Światowy zmniejsza ryzyko inwestycyjne dla Europy Środkowej i Wschodniej.
Na tej poprawie sentymentu do walut naszego regionu szczególnie skorzystać może złoty. Głównie z uwagi na mocne na tle innych krajów, fundamenty gospodarki.
Na umocnienie złotego w kolejnych tygodniach wskazuje również zmiana sytuacji na rynku EUR/USD. Para ta testowała dziś poziomy ponad 1,29 dolara, podczas gdy jeszcze wczoraj wcześnie rano był to poziom 1,2330 dolara. Ten wzrost sugeruje, że zmienia się układ sił na rynku. Obecnie na horyzoncie pojawia się realny test okolic 1,33 dolara. Taki ruch musiałby wzmocnić złotego.
O godzinie 18:23 kurs USD/PLN, po spadku o 12,8 grosza, testował poziom 2,7567 zł, natomiast kurs EUR/PLN znalazł się na poziomie 3,5496 zł, tracąc 10,8 grosza.