Cameron chce pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej
W piątek (26.06) do mediów wyciekła notatka sporządzona na zakulisowym spotkaniu jednego z przywódców unijnych z Davidem Cameronem podczas szczytu UE. Według niej premier Wielkiej Brytanii będzie starał się przekonać Brytyjczyków do zagłosowania za pozostaniem w UE w zapowiedzianym referendum. Żądania Camerona odnośnie do zreformowania wspólnotowych struktur zostały opisane w ujawnionym dokumencie jako „stosunkowo skromne”.
Cameron zamierza w przedreferendalnej kampanii skupić się na prezentowaniu negatywnych skutków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Niekorzystne konsekwencje ewentualnego Brexitu miałby zachęcić Brytyjczyków do zagłosowania za pozostaniem w europejskich strukturach.
Premier Wielkiej Brytanii zaprezentował postulaty dotyczące reform UE przywódcom państw członkowskich w czwartek wieczorem. Było to krótkie wystąpienie w przerwie dyskusji poświęconej pomocy imigrantom.
Ta kwestia, a także dyskusje poświęcone ewentualnemu opuszczeniu strefy euro przez pogrążoną w długach Grecję oraz, powracające do debaty na najwyższym szczeblu, zagrożenie terroryzmem sprawiły, że Brexit zszedł na drugi plan podczas szczytu UE.
Cytowana powyżej notatka stała się głównym źródłem wiedzy na temat stanowiska Wielkiej Brytanii wobec zapowiadanej wcześniej renegocjacji warunków członkostwa w UE.
Postulaty brytyjskiego premiera ograniczyły się do czterech obszarów: niezależności Wielkiej Brytanii, ograniczenia decyzyjności państw strefy euro, podniesienia konkurencyjności UE oraz kwestii imigracji.
Premier Wielkiej Brytanii będzie starał się zapewnić Wielkiej Brytanii klauzulę typu „opt-out” w przypadku pogłębiania politycznej współpracy w ramach UE. Klauzula miałaby uspokoić Brytyjczyków, którzy obawiają się stworzenia europejskiego „superpaństwa”.
David Cameron będzie także naciskał na wzmocnienie działań związanych z podniesieniem konkurencyjności gospodarczej UE, między innymi poprzez podpisanie umowy o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi.
Kolejnym obszarem negocjacji ma być uzyskanie przez Wielką Brytanię zapewnienia, że jakiekolwiek reguły w ramach Wspólnego Rynku będą wymagały zgody większości zarówno państw ze strefy euro, jak i tych pozostających poza nią. Takie rozwiązanie gwarantowałoby brak możliwości odgórnego narzucenia Wielkiej Brytanii obowiązku implementacji przepisów w ramach Wspólnego Rynku.
Cameron będzie także starał się przeforsować wprowadzenie ograniczeń w przywilejach socjalnych imigrantów w Wielkiej Brytanii. Imigranci w Wielkiej Brytanii mieliby między innymi uzyskiwać prawo do świadczeń socjalnych po upływie czterech lat pobytu na wyspach.
Ujawniony dokument wskazuje, że Cameron jest skłonny do rezygnacji z postulatu wprowadzenia zmian w unijnych traktatach i zadowoli się dodaniem do nich odpowiednich protokołów. Podczas ostatniej kampanii wyborczej do parlamentu Cameron deklarował, że jednym z warunków pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej będzie wprowadzenie zmian w traktacie unijnym. Na pytania o „zmiękczenie” swojego stanowiska wobec UE Cameron odpowiedział, że stara się przedstawić pozytywne argumenty za tym, jak mogłaby się zmienić UE, żeby Wielka Brytania mogła w niej pozostać.
Referendum w sprawie Brexitu może odbyć się już w 2016 roku – o taki termin ma według notatki starać się premier Wielkiej Brytanii.
Przed czerwcowym szczytem UE Cameron spotkał się ze wszystkimi przywódcami państw członkowskich, z którymi dyskutował ewentualne poparcie dla zmian w funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Na podstawie: bbc.com, theguardian.com