Chorwacja opóźnia negocjacje Serbii z Unią
Chorwacja opóźnia negocjacje Serbii z Unią Europejską, blokując otwarcie 23 i 24 rozdziału negocjacji akcesyjnych. Zagrzeb domaga się poszanowania praw mniejszości chorwackiej w Serbii oraz intensywniejszej współpracy Serbii z Międzynarodowym Trybunałem Karnym ds. Byłej Jugosławii.
Komisja Europejska wykreśliła z porządku obrad otwarcie nowych rozdziałów negocjacyjnych z Serbią po apelacji Chorwacji, domagającej się uchylenia serbskiej ustawy o rozciągnięcia jurysdykcji na wszystkie zbrodnie popełnione w latach 90. na terenie byłej Jugosławii, lepszego traktowania mniejszości Chorwatów w Serbii oraz lepszej współpracy Serbii w skazywaniu zbrodniarzy wojennych. Strona serbska zachęca do dialogu, lecz równocześnie odrzuca te zastrzeżenia, ostrzegając, że takie działanie nie przysporzy Chorwacji aprobaty wśród innych państw członkowskich.
„Jesteśmy gotowi na rozwiązanie problemu drogą dialogu, lecz nie jesteśmy gotowi na szantaż ze strony Chorwacji, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że Chorwacji daleko do pozycji z której może pouczać Serbię na temat praw mniejszości… Zasadniczo pogróżki Chorwacji są bez sensu i jestem pewien, że nie przysporzy to Chorwacji aprobaty żadnego państwa członkowskiego” - powiedział Ivica Dačić, minister spraw zagranicznych Serbii.
6 kwietnia br. grupa robocza Komisji Europejskiej usunęła z porządku obrad debaty temat otwarcia rozdziałów 23 i 24 negocjacji akcesyjnych z Serbią po sprzeciwie Chorwacji. Rozdziały te dotyczą praworządności, sądownictwa oraz praw człowieka. Chorwacki minister spraw zagranicznych, Miro Kovač, uzależnia wznowienie rozmów od spełnienia postawionych warunków.
„Serbia nie może być czymś w rodzaju sędziego zbrodni wojennych dla wszystkich krajów byłej Jugosławii, włączając w to Chorwację. To nie do przyjęcia i będzie to musiało być punktem odniesienia negocjacji, do którego Serbia będzie musiała się zastosować” powiedział minister spraw zagranicznych Chorwacji reporterom po spotkaniu gabinetu.
Stanowisko Chorwacji spotkało się z niezadowoleniem Danii, sprawującej obecnie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Kopenhaga opowiada się za szybkim otwarciem następnych rozdziałów.
Serbia rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Unią Europejską 21 stycznia 2014 roku.
Na podstawie: reuters.com, balkaninsight.com , balkaneu.com