UE i Indie wznawiają negocjacje nad umową o wolnym handlu i inwestycjach
Europejski dyskurs polityczny i ekonomiczny skupił się na problemie zintensyfikowania stosunków transatlantyckich za pośrednictwem przygotowywanej umowy o wolnym handlu TTIP. Nie oznacza to, iż Bruksela zapomina o wieloaspektowych relacjach z innymi partnerami, w tym ze wschodzącymi potęgami, takimi jak Indie. Podczas szczytu UE-Indie podjęto m.in. decyzję o wznowieniu negocjacji nad umową o wolnym handlu i inwestycjach.
Podczas swojej wizyty w Europie, hinduski premier Narendra Modi 30 marca 2016 r. partycypował w 13 oficjalnym szczycie UE-Indie. Stronę unijną reprezentował
Przewodniczacy Rady Europejskiej Donald Tusk oraz Przewodniczacy Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. W kontekście ataku terrorystycznego z 22 marca w Brukseli politycy zobowiązali się, iż UE oraz Indie będą wspólnie walczyły z przejawami nienawiści, ekstremizmu i terroryzmu. Premier Modi potwierdził, iż Indie „stoją ramię w ramię” z belgijskim społeczeństwem, które ucierpiało podczas barbarzyńskich ataków. Hinduski przywódca przypomniał również o znaczeniu Belgii jako partnera handlowego (2 partner wśród członków UE).
Finalnie podczas szczytu przyjęto wspólne oświadczenie dotyczące wspólnej kooperacji, składające się z 41 punktów planowych, podzielonych na 5 rozdziałów: Silniejsze Partnerstwo Strategiczne UE-Indie; Współpraca w Dziedzinie Polityki Zagranicznej, Praw Człowieka i Bezpieczeństwa; Wzrost i nowe miejsca pracy przy wspieraniu handlu i współpracy gospodarczej; Światowy dobrobyt dla przyszłych pokoleń; Zachęcenie społeczeństwa do zaangażowania w Strategiczne Partnerstwo. Przyjęto również Agendę Działania 2020. Rozpisano w niej poszczególne priorytety we wspólnej aktywności, które mają być zrealizowane przez najbliższe 5 lat. Częśćz nich jest kontynuacją zapisów Planów Działania z 2005 i z 2008 r.
Patrząc na kwestie wyłącznie ekonomicznie, to zdaniem uczestników spotkania bardzo obiecujące jest wznowienie rozmów o Umowieo Handlu i Inwestycjach między UE a Indiami (EU-India Trade and Investment Agreement). Zdaniem premiera Modiego dzięki szczytowi pertraktacje te nabrały „politycznego rozmachu”, dzięki któremu będzie można myśleć o finalizacji tego dokumentu. Warto przy tym przypomnieć, iż na przestrzeni lat 2003-2014 wartość wymiany handlowej pomiędzy obydwoma stronami wzrosła z 28,6 mld euro do 72,5 mld euro. Z kolei tylko w 2013 r. podmioty z UE zainwestowały w indiach 34,7 mld euro. Prócz tego, uzgodniono iż Europejski Bank Inwestycyjny przekaże Indiom długofalową pożyczkę w kwocie 450 mln euro. Rząd w Nowym Delhi ma ją przeznaczyć na infrastrukturę, budowę linni metra w Lakhnau. Innymi, istotnymi aspektami, które poruszono, były Partnerstwo wodne oraz Partnerstwo w dziedzinie czystej energii i klimatu. To też pozostawało w nurcie programu działania na rzecz zrównoważonego rozwoju do 2030 r. oraz postanowień paryskiego porozumienia klimatycznego z 11 grudnia 2015 r.
Źródła: Komisja Europejska, Rada Europejska/ Rada Unii Europejskiej, International Business Times.