Wizyta premiera Szwecji w Polsce
W poniedziałek 16 marca około godziny 14:00 płytę warszawskiego lotniska im. Fryderyka Chopina dotknęły koła luksusowego odrzutowca Szwedzkich Sił Zbrojnych Gulfstream IV Tp-102 o numerze bocznym 024. Na pokładzie znajdował się premier Szwecji Stefan Löfven.
Wychodzącego z samolotu szefa szwedzkiego rządu przywitał Ambasador Szwecji z Polsce Staffan Herrström. Następnie czołowy polityk Szwecji wziął udział w spotkaniu z przedstawicielami środowisk zajmujących się równouprawnieniem kobiet i mężczyzn zorganizowanym w Ambasadzie Szwecji.
W dalszej części wizyty Stefan Löfven spotkał się z szefową polskiego rządu Ewą Kopacz. Tematyką rozmów było zacieśnianie współpracy w ramach podpisanej w 2011 roku Deklaracji o współpracy politycznej między Polską a Szwecją w dziedzinach o strategicznym znaczeniu. Nieprzypadkowo spotkanie nastąpiło właśnie 16 marca, ponieważ obu stronom zależało na ustaleniu wspólnego stanowiska przed szczytem Rady Europejskiej (19-20 marca) wobec wydarzeń na Ukrainie (poparcie dla utrzymania sankcji nałożonych na Rosję), ale również odnośnie idei unii energetycznej i polityki klimatycznej UE.
Podczas konferencji prasowej premier Löfven wskazywał na bardzo dobre relacje między oboma krajami. Przytoczył m.in. przykład z 1999 roku, gdy ówczesny premier Göran Persson zorganizował w Szwecji „Rok Polski”. W odpowiedzi na to, rok 2003 w Polsce został ustanowiony przez polski parlament „Rokiem Szwecji”. Wspomniał również o „dużym znaczeniu ponad 70-tysięcznej mniejszości polskiej w Szwecji, którzy są ważnym ogniwem szwedzkiego społeczeństwa”. Szwedzki szef rządu poparł utrzymanie sankcji wobec Rosji, zadeklarował dalszą współpracę w kwestiach energetycznych oraz wyraził poparcie dla zmniejszenia ilości barier w swobodnej migracji zarobkowej Polaków do Szwecji.
Stefan Löfven znalazł również czas na udzielenie wywiadu Polskiej Agencji Prasowej. Odniósł się w nim do propozycji zwiększenia budżetu na zbrojenia, praw kobiet i ich roli w dzisiejszej gospodarce Szwecji, przyszłości modelu państwa opiekuńczego.
Wieczorem premier Szwecji odleciał do Sztokholmu.
Dnia 19 marca 2015 roku przywódcy UE uzgodnili, iż utworzą unię energetyczną. Politycy uzgodnili również, że sankcje nałożone na Rosję pozostaną w mocy do końca 2015 roku.
Źródło: TVP Parlament, Dagens Nyheter, Ambasada Szwecji w Polsce, premier.gov.pl, Regeringskansliet, Svenska Dagbladet, PAP.