Region Morza Kaspijskiego, nowa Zatoka Perska
Do czasu rozpadu Związku Radzieckiego basen Morza Kaspijskiego wykorzystywany był wyłącznie przez sowieckie państwo. Gdy ZSRR upadł pięć państw, Azerbejdżan, Iran, Kazachstan, Rosja i Turkmenistan uzyskało dostęp do Morza Kaspijskiego i jego zasobów. Zmiana sytuacji geopolitycznej w regionie i pojawienie się możliwości dostępu do węglowodorów dla państw spoza regionu uaktywniły zainteresowanie Morzem Kaspijskim takich państw jak, Stany Zjednoczone, Chiny czy Unia Europejska. Pojawienie się nowego źródła surowców spowodowało powstanie wizerunku regionu Morza Kaspijskiego jako alternatywy dla Zatoki Perskiej.
Odkrycie w ostatnich latach zasobnych złóż gazu ziemnego pod dnem Morza Kaspijskiego znacząco zmieniło sytuację geopolityczną w rejonie tego akwenu. W szczególności wzrosła pozycja Azerbejdżanu, który został niedawno eksporterem netto błękitnego paliwa. Dziś Baku ma możliwość odrzucenia dyktatu gazowego Rosji, a w najbliższych latach będzie decydować o wyglądzie sieci rurociągów ogólne nazywanej Gazowym Korytarzem Południowym.
Kazachstan jest jednym z pięciu państw nadkaspijskich. Dla tego kraju produkcja i sprzedaż węglowodorów jest najbardziej dynamicznie rozwijającą się gałęzią przemysłu. Zyski z tej działalności tworzą dużą część PKB i stanowią pokaźną zastrzyk przychodów dla budżetu.
Stan prawny Morza Kaspijskiego
Morze Kaspijskie jest największym zamkniętym zbiornikiem wodnym na Ziemi. Jest również jednym z większych podmiotów sporów międzynarodowych obejmujących pięć krajów – Azerbejdżan, Rosję, Kazachstan, Turkmenistan i Iran.