Taro Aso będzie nowym premierem Japonii
Dotychczasowy sekretarz generalny Partii Liberalno-Demokratycznej Taro Aso, bezapelacyjnie zwyciężył w wyborach na przewodniczącego tego ugrupowania, które odbyły się w poniedziałek (22.09). W środę Aso zostanie mianowany nowym szefem rządu. Taro Aso, dla którego było to już czwarte podejście do najwyższego stanowiska w PLD, zdobył 351 głosów z pośród 527 elektorów partyjnych, czyli około 67 proc. Daleko w tyle pozostawił swoich rywali. Najlepszy z nich, Kaoru Yosano, minister finansów z ustępującego rządu Yasuo Fukudy, zdołał zebrać jedynie 66 głosów. Yuriko Koike, pierwsza kobieta w historii partii, która stanęła do wyścigu o partyjne przywództwo zdobyła 46 głosów.
„Będziemy musieli stawić czoła nowym trudnościom” powiedział nowy przewodniczący PLD. Rządząca partia musi zmierzyć się z topniejącą popularnością, która jest efektem nieudanych rządów dwóch ostatnich premierów, Shinzo Abe oraz Yasuo Fukudy. Wybór Taro Aso na przewodniczącego ma pomóc partii w wyborach do niższej izby Parlamentu Japonii, które według powszechnych oczekiwań, powinny być wkrótce ogłoszone. „Gdy wygramy wybory, będę mógł wypełnić moją misję” zapowiedział Aso.
W swojej karierze politycznej Taro Aso dał się poznać jako konserwatysta oraz zwolennik twardej linii wobec Korei Północnej. Opowiada się również za interwencjonizmem państwa w gospodarce. W ostatnich tygodniach nie unikał krytyki wobec Stanów Zjednoczonych, które pozwoliły na upadek banku Lehman Brothers. „Nie uważam, żeby brak działań i pozostawienie spraw samym sobie było dobrym wyjściem” powiedział wtedy Aso.
68-letni polityk będzie musiał się zmierzyć z poważnymi problemami. Kryzys na rynkach finansowych oraz wysokie ceny ropy doprowadziły japońską gospodarkę na skraj recesji. W dodatku jego reformy będą musiały uzyskać aprobatę opozycji z Demokratyczną Partią Japonii na czele, która posiada większość w Izbie Radców, odpowiedniku polskiego Senatu.
Oficjalne mianowanie na stanowisko premiera będzie miało miejsce w środę podczas nadzwyczajne sesji Parlamentu. Jeszcze tego samego dnia nowy premier ma przedstawić skład swojego gabinetu.
Aso, który parlamencie zasiada od 1979 roku, w swojej politycznej karierze był już ministrem spraw zagranicznych w rządzie Koizumiego oraz Shinzo Abe. Do czasu wyborów pozostawał sekretarzem generalnym Partii Liberalno-Demokratycznej. Wywodzi się z rodziny o politycznych tradycjach. Jest potomkiem jednego z przywódców Rewolucji Meiji z 1868 roku, która jest uważa za początek nowoczesnej Japonii.
Na podstawie: japantoday.com, bloomberg.com, yomiuri.co.jp, channelnewsasia.com