UE: W październiku dalszy ciąg negocjacji z Chorwacją
Negocjacje akcesyjne Unii Europejskiej i Chorwacji będą kontynuowane od 2 października - poinformował rząd w Zagrzebiu. W piątek (11.09) Słowenia i Chorwacja osiągnęły porozumienie w sprawie rozwiązania sporu granicznego, przez który Lublana blokowała chorwackie starania.
Szwedzi, którzy przewodniczą Unii Europejskiej, zwołali na 2 października konferencję międzyrządową, której celem ma być kontynuowanie rozmów akcesyjnych między Chorwacją a Unią Europejską - poinformował w komunikacie chorwacki rząd, powołując się na list szwedzkiego premiera Fredrika Reinfledta. Rząd w Zagrzebiu zaznaczył, że decyzję podjęto po konsultacjach ze Słowenią.
- Negocjacje między Słowenią i Chorwacją, które dotyczą sporu granicznego, zostaną kontynuowane również w tym samym czasie co rozmowy na linii UE-Chorwacja - poinformowano w oświadczeniu. Z powodu sporu dotyczącego przebiegu granic Słowenia, należąca do UE od 2004 roku, blokowała do tej pory możliwość podjęcia jakichkolwiek rozmów chorwackimi politykami. Gbyby pertraktację udało się zakończyć do końca 2010 roku, Chorwacja mogłaby przystąpić w Unii Europejskiej już w 2011.
W piątek Słowenia i Chorwacja przekazały, że osiągnęły porozumienie, które otwiera Zagrzebiowi drogę do UE. Wcześniej, od grudnia, Słowenia blokowała chorwackie rozmowy akcesyjne. Rząd w Lublanie uważał, że chorwacka dokumentacja akcesyjna przesądzała z góry sprawę granicy. Oba kraje spierały się o przebieg granic w rejonie zatoki Piran nad Adriatykiem. Stan braku zgody trwał od 1991 roku, kiedy to byłe republiki jugosłowiańskie odzyskały niepodległość.
Słowenia, które dysponuje wąskim pasem wybrzeża - około 45 km pomiędzy Włochami a Chorwacją, rząda gwarancji dostępu do wód międzynarodowych.
Na podstawie: javno.com, croatiantimes.com