Afryka/ Pierwszy szczyt Indie-Afryka
W stolicy Indii New Delhi rozpoczął się w poniedziałek pierwszy w historii dwudniowy szczyt Indie-Afryka.
W spotkaniu bierze udział 14 afrykańskich przywódców, w tym Thabo Mbeki z RPA, Yoweri Museveni z Ugandy i Meles Zenawi z Etiopii. Podczas inauguracyjnego przemówienia premier Indii, Manmohan Singh, zapowiedział znaczący wzrost indyjskich inwestycji w projekty rozwojowe w Afryce oraz zacieśnienie gospodarczych więzów.
Rozwijające się w szybkim tempie Indie co raz śmielej spoglądają na możliwości, jakie stwarza kontynent afrykański. Uwaga Indii skupiona jest głównie na zasobach naturalnych, a szczególnie na źródłach energii, niezbędnych dla zaspokojenia rosnących potrzeb przemysłu oraz społecznego popytu. Ponadto, Indie starają się stworzyć przeciwwagę dla silnego chińskiego zaangażowania w Afryce, otwierając w ten sposób nowe pole rywalizacji. Mimo że obroty handlowe Indii z państwami Afryki wzrosły w ubiegłym roku do blisko 30 miliardów dolarów, to wciąż stanowią one zaledwie połowę chińskiej wymiany z Afryką. Co więcej, niedawno Delhi straciło kilka lukratywnych kontraktów na wydobycie ropy naftowej na rzecz chińskich przedsiębiorstw.
Indie łączą z Afryką budowane przez wieki więzy handlowe. Indie wspierały także afrykańskie ruchy narodowowyzwoleńcze, a słynna koncepcja społecznego nieposłuszeństwa zainicjowana przez Mahatmę Gandhiego w okresie brytyjskiego zwierzchnictwa nad Indiami została zaadaptowana przez przeciwników apartheidu w RPA. Według ekspertów w ciągu następnych kilku dni Indie przedstawią program pomocy rozwojowej dla Afryki oraz pakiet projektów inwestycyjnych w takich sektorach jak informatyka i nowe technologie, rolnictwo czy edukacja. W zamian indyjskie władze oczekują większego dostępu do ropy naftowej, gazu, diamentów, a także likwidacji barier we wprowadzaniu na afrykańskie rynki produktów wytworzonych w Indiach.
Podczas szczytu mają zostać również omówione najważniejsze globalne problemy i wyzwania, przed którymi stają kraje rozwijające się, a przede wszystkim walka z terroryzmem, zmiany klimatyczne i reforma ONZ. Indie mają wesprzeć starania państw afrykańskich o uzyskanie dla Afryki stałego miejsca w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Szczyt ma się zakończyć podpisaniem deklaracji i przyjęciem planu działania mającego na celu wzmocnienie strategicznej i gospodarczej współpracy.
Na podstawie: news.bbc.co.uk, economictimes.indiatimes.com