Kijów - zdjęcia (nie)znanej Ukrainy
Kijów - duchowe centrum prawosławia, matka miast ruskich i główny ośrodek polityczny Ukrainy. Pomiędzy błękitem Dniepru i nieba rozciąga się zieleń drzew wraz z przyciągającym wzrok blaskiem złotych kopuł. Chociaż bez problemu można się tu posługiwac językiem rosyjskim, dzisiejszy Kijów odkrywa na nowo swoją ukraińską duszę.
Majdan Nezałeżnosti: Od czasu pomarańczowej rewolucji niezmiennie kojarzony z tym wydarzeniem. Centrum miasta, główny plac i miejsce spotkań mieszkańców stolicy. Na pierwszym planie widoczny pomnik założycieli Kijowa, w tle 62-metrowa kolumna z pomnikiem Berehyni, symbol niepodległej Ukrainy.
{mospagebreak}
Majdan Nezałeżnosti: Po drugiej stronie, przecinającej plac ulicy Chreszczatyk, socrealistyczna zabudowa współistnieje ze szklanymi kopułami i fontannami - w 10. rocznicę odzyskania niepodległości plac został w dużym stopniu przebudowany.
{mospagebreak}
Chreszczatyk: Główna ulica miasta. W czasie weekendów zamienia się w deptak. Pierwotna XIX- wieczna zabudowa została prawie całkowicie zniszczona w czasie wojny. Odbudowę zrealizowano już w stylu socrealistycznym.
{mospagebreak}
Sobór Sofijski: Główna świątynia na terenie, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Sofii Kijowskiej. Wybudowana w latach 1017-1037 w stylu romańskim, 13- kopułowa (symbol Chrystusa i 12 apostołów). W środku, jednym z najcenniejszych dzieł, jest XI- wieczna mozaika Bogurodzicy Oranty (modlącej się).
{mospagebreak}
Plac Sofijski: W centrum placu stoi pomnik Bohdana Chmielnickiego. W tle widoczny sobór św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach.
{mospagebreak}
Sobór św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach: Wybudowany w 1108 roku, był pierwszą świątynią, której kopuly zostały pokryte złotem. W połowie XVIII wieku został przebudowany na styl baroku ukraińskiego. Demontowany przez bolszewików od 1934 r., w 1937 r. został wysadzony w powietrze. Zrekonstruowany w stylu barokowym w 1998 roku.
{mospagebreak}
Cerkiem św. Andrzeja: Przepiękna, barokowa świątynia projektu Francesco Bartolomeo Rastrellego. Wzniesiona na kijowskim wzgórzu, jest widoczna z wielu miejsc stolicy.
{mospagebreak}
Ławra Kijowsko-Peczerska: Jedno z najważniejszych sanktuariów prawosławia. Na jej terenie znajdują się Pieczary - pierwotnie system jaskiń i tuneli mieszkających tu mnichów, z czasem zaczęły pełnić rolę krypt. Dzisiaj znajdują się tutaj relikwie świętych, czczonych przez wyznawców prawosławia.
{mospagebreak}
Sobór Zaśnięcia Matki Boskiej: Główna świątynia Ławry Kijowsko-Peczerskiej. Pierwsza budowla powstała pod koniec XI wieku, przebudowana w XVIII wieku na styl barokowy. W 1941 roku wysadzona w powietrze. Po odzyskaniu niepodległości władze Ukrainy zdecydowały o rekonstrukcji soboru.
{mospagebreak}
Refektarz z cerkwią św. Antoniego i Teodozjusza: Świątynię wybudowano w 1895 roku w stylu bizantyńsko-rosyjskim. Szczególną uwagę zwraca monumentalna kopuła o średnicy 22 m.
{mospagebreak}
Siedziba Rady Najwyższej: Socrealistyczną budowlę wzniesiono w latach 30. XX wieku. Szklana kopuła przykrywa główną salę posiedzeń.
{mospagebreak}
Pałac Maryjski: Wzniesiony w połowie XVIII wieku na potrzeby carycy Katarzyny, która jednak nigdy go nie odwiedziła. Obecnie wykorzystywany jest w czasie przyjęć oficjalnych delegacji.
{mospagebreak}
Rezydencja prezydenta Ukrainy.
{mospagebreak}
Siedziba Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
{mospagebreak}
Kamienica Horodeckiego (Dom z Chimerami): Władysław Horodecki - słynny architekt, pochodzący z polskiej rodziny szlacheckiej. W Kijowie znajduje się wiele wspaniałych budowli jego projektu. Kamienicę, w której mieszkał bogato zdobią myśliwskie i mitologiczne motywy.
{mospagebreak}
Kościół św. Mikołaja: Kolejna budowla projektu Horodeckiego. Neogotycką świątynię wznoszono w latach 1899-1909.
{mospagebreak}
Złota Brama: Centralna część murów obronnych dawnego miasta.
{mospagebreak}
Sobór św. Księcia Kazimierza: Poza bogato zdobionym wnętrzem, szczególną uwagę przykuwają kopuły świątyni - główna, złota, zaś pozostałe granatowe ozdobione gwiazdami.
{mospagebreak}
Pomnik Matki Ojczyzny: 108- metrowa statua z nierdzewnej stali, przedstawiająca Matkę Ojczyznę. W prawym ręku trzyma miecz, w lewym tarczę z herbem ZSRR. Wewnątrz znajdują się sale muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.
{mospagebreak}
Pomnik Zjednoczenia Ukrainy i Rosji.
{mospagebreak}
Most Parkowy: Jedyny w Kijowie most dla pieszych, prowadzący na wyspę Truchanów. Wyspa ta jest głównym terenem rekreacyjnym ukraińskiej stolicy.