Jagiellońska Kuźnia Dyplomatów (JKD) - I zjazd
Pod patronatem Portalu Spraw Zagranicznych psz.pl
W sobotę 8 marca i w niedzielę 9 marca uczestnicy projektu JKD, organizowanego przez Stowarzyszenie Studentów UJ Centrum Młodych Dyplomatów, spotkali się w majestatycznej Sali Aula Magna w Collegium Novum, na pierwszym zjeździe poświęconym Bezpieczeństwu Energetycznemu. Dołożyliśmy wszelkich starań, by w programie Jagiellońskiej Kuźni Dyplomatów nie zabrakło zarówno tych najbardziej istotnych i aktualnych obszarów problemowych, jak i również tych zaniedbywanych, na które jeszcze w wielu akademickich podręcznikach nie odnajdziemy odpowiedzi, tak by uzyskana wiedza okazała się swoistym kamieniem milowym w drodze do kariery dyplomaty – mówi Katarzyna Drużkowska, wiceprezes Centrum Młodych Dyplomatów.
Jagiellońska Kuźnia Dyplomatów ma na celu wykształcić i ukierunkować przyszłych dyplomatów a narzędziem pomocnym w osiągnięciu tego celu są spotkania z autorytetami ze świata nauki i dyplomacji. Uczestnicy mają możliwość bardzo szerokiego spojrzenia na omawiane tematy, a ci którzy zdadzą test końcowy nie powinni mieć problemu ze zdaniem egzaminu na różnorodne aplikacje urzędnicze i konsularne. Aleksandra Piechowska, II wiceprezes Centrum Młodych Dyplomatów tak mówi o JKD: Na warsztatach i szkoleniach, które są przeprowadzane w ramach Kuźni uczestnicy maja możliwość uzyskania wiedzy z zakresu aplikowania na stanowiska dyplomatyczne i urzędnicze. Bloki tematyczne poszczególnych zjazdów z założenia mają odpowiadać na najbardziej nurtujące nas pytania, na które odpowiedzi z różnych powodów nie uzyskamy na studiach, ani w podręcznikach. Problem bezpieczeństwa energetycznego jest jednym z nich.
Pierwszego dnia zjazdu temat bezpieczeństwa energetycznego został ukazany od strony polityki energetycznej państw, pan Adam Szczęśniak, niezależny ekspert nafty i gazu opowiadał o perspektywie polskiej w tej kwestii, pan Paweł Nierada z Instytutu Sobieskiego w Warszawie poruszył temat współpracy energetycznej między Ukrainą i Unią Europejską, a dr Marcin Kaczmarski z Ośrodka Studiów Wschodnich UW omówił politykę zagraniczną Rosji wobec UE. Tak ciekawe ukazanie tematu sprawiło, że późniejsze dyskusje uczestników z prelegentami były bogate w cenne spostrzeżenia. Jak mówi Kamila Mazurek, koordynatorka Jagiellońskiej Kuźni Dyplomatów,: Problem bezpieczeństwa energetycznego jest ostatnio popularnym tematem. Eksploatowany jest podczas konferencji, różnorodnych seminariów eksperckich. Stał się również tematem pierwszego zjazdu Jagiellońskiej Kuźni Dyplomatów, przy czym jego wybór nie był potraktowany panującą modą. Organizatorzy wyszli z założenia, że zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego jest dla niektórych państw status quo ich istnienia, a dla wielu z państw na świecie bezsprzecznie elementem racji stanu. Przyszły dyplomata musi sobie zdawać sprawę, że zagwarantowanie stałych dostaw energii – sprowadzając problem do najniższego poziomu - do domów obywateli jest sprawą priorytetową i nierzadko rozgrywa się na tym najwyższym, dyplomatycznym poziomie. Wyrazem takich poglądów okazał się wykład jednego z prelegentów, gdzie naczelnym przesłaniem był apel do przyszłych młodych dyplomatów o zrewidowanie emocjonalnego podejścia do spraw energetycznych. Bezpieczeństwo energetyczne bowiem dla każdego rozwiniętego państwa pozostanie sprawą natury gospodarczej, gdzie nie liczą się sentymenty tylko ich własny interes narodowy.
Drugiego dnia zjazdu temat został poruszony z zupełnie innej strony, która ma niewątpliwy wpływ na politykę państw, debata dotyczyła rynku energii w Europie i jej źródeł. Swą pasjonującą opowieść rozpoczął pan Maciej Janiec, przedstawiciel ReAKKT, pokazując uczestnikom ciekawe zestawienia opowiadał o rynku ropy naftowej i gazu ziemnego w Europie. Następnie prof. Dr hab. Stefan Chwaszczewski z Instytutu Energii Atomowej w Świerku oraz prof. Dr hab. Adam Guła z AGH w Krakowie wprowadzali nas w problematykę rozwoju energii jądrowej oraz w kwestię odnawialnych źródeł, tak by przyszli dyplomaci mogli zupełnie swobodnie poruszać się w nierzadko trudnych meandrach dotyczących bezpieczeństwa energetycznego.
Oprócz tematu przewodniego zjazdu uczestnicy mogli się dowiedzieć na czym polega sztuka pisania not dyplomatycznych, o czym opowiadał dr Zbigniew Czubiński, były radca prawny w Ambasadzie RP w Hadze. Bogusław Sonik, poseł do Parlamentu Europejskiego, mówił natomiast na czym polega praca w instytucjach UE. W czasie omawianego weekendu poruszono również wiele innych ciekawych tematów. Pierwszy zjazd Jagiellońskiej Kuźni Dyplomatów okazał się szansą nie tylko na przeżycie niesamowitej przygody intelektualnej, ale również towarzyskiej! Dużym powodzeniem cieszyła się sobotnia impreza integracyjna, stwarzając szansę na nawiązanie pierwszych dyplomatycznych znajomości, nigdy nic nie wiadomo!
Stowarzyszenie Studentów UJ Centrum Młodych Dyplomatów (CMD) zostało założone w 2000 roku z inicjatywy studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, działających pod patronatem Prof. Dr. Hab. Andrzeja Mani. Przez lata działalności CMD udowodniło, że nie jest krótkotrwałym tworem i realizuje swoje cele dając wiedzę, doświadczenie i możliwość samorealizacji. Członkowie stowarzyszenia organizują spotkania z ludźmi ze świata dyplomacji, konferencje, szkolenia, warsztaty, wyjazdy studyjne oraz wymiany ze studentami z zagranicy, którzy mają podobne cele.
www.cmdkrakow.org.pl