Szczyt UE w sprawie budżetu: więcej środków dla Polski
-
Dominika Daśko
Ostatecznie, po 27 godzinach negocjacji doszło do porozumienia. Po godzinie 10.00 rano, w piątek 8 lutego, nowy budżet został zaakceptowany przez przywódców państw członkowskich. Musi on zostać jeszcze zatwierdzony przez Parlament Europejski, co nie będzie łatwe, gdyż Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz głośno sprzeciwiał się ostrym cięciom i zapowiedział, że nie podpisze budżetu, w którym zapisany jest deficyt, a ten ma wynosić według planów ok. 50 mld euro.
W efekcie trwających faktycznie od listopada negocjacji, Polska uzyskała bardzo dobry wynik. Środki, jakie mają być przeznaczone dla Polski w latach 2014-2020 mają być o 4% niż w aktualnej perspektywie budżetowej. Łącznie, suma środków przeznaczonych dla Polski to 105,8 mld euro, wobec sumy 101,5 mld euro w kończącej się pespektywie 2007-2013. Z tego w ramach środków na wspólną politykę rolną Polska uzyskała 28,5 mld euro (jest to większa suma, niż w latach 2007-2013, gdy Polska uzyskała na ten cel 26,9 mld euro), natomiast na politykę spójności – ponad 72 mld euro, co plasuje nasz kraj na pierwszym miejscu w UE jeśli idzie o środki na ten cel.
Na konferencji prasowej premier Donald Tusk, który reprezentował Polskę na unijnym szczycie stwierdził, że taki wynik negocjacji to bardzo dobra wiadomość dla Polski. W podobnym tonie wypowiedział się także prezydent Bronisław Komorowski, który podziękował i gratulował premierowi wywalczenia środków unijnych dla Polski.
Środki unijne są bardzo potrzebne polskiej gospodarce, zwłaszcza w okresie niestabilności spowodowanej kryzysem ekonomicznym. Poszczególne programy strukturalne uzyskały solidne fundusze, które będą mogły być wykorzystywane poprzez odpowiednie programy operacyjne. Większość państw UE jest zadowolona z osiągniętego kompromisu, a co najważniejsze, nikt nie wyjechał z Brukseli jako przegrany.
Mimo kryzysu na rynkach światowych, dużego bezrobocia oraz wzrastającej w ostatnim okresie czasu inflacji, Polska uzyskała zbliżone środki do tych, jakie otrzymała w poprzednim budżecie na lata 2007-2013. Za sukces negocjacyjny obecnego rządu można uznać fakt, iż łączna kwota wynegocjowana na lata 2014-2020 jest o ok. 4% wyższa, niż w poprzedniej perspektywie budżetowej. Dzięki temu, w kolejnych latach Polska może nadal w pełni korzystać ze środków unijnych i przeznaczać je na rozwój w różnych obszarach się: gospodarki, infrastruktury oraz na cele społeczne. Również ważne są środki uzyskane na badania oraz rozwój innowacji. Warto pamiętać o tym, że środki uzyskane z budżetu UE w bieżącej perspektywie to szansa dla Polski, która może już więcej się nie powtórzyć.
Dominika Dasko