Julia Kluczyńska: Reforma instytucji UE-relacja z CIE
W swojej prezentacji p. Aleksander Parzych omówił obecne kompetencje i funkcjonowanie instytucji WE oraz zmiany proponowane w Traktacie ustanawiającym Konstytucję dla Europy. Mimo że nacisk wykładu zdecydowanie został położony na obecne funkcjonowanie UE, warto wypunktować najważniejsze wspomniane przez prelegenta zmiany, które przynosi projekt Konstytucji.
I. Rada Europejska
* Projekt Konstytucji przyznaje Radzie kompetencje do wydawania decyzji europejskich, czyli wiążących nie - ustawodawczych aktów prawnych. Obecnie Rada może wydawać wytyczne dla polityki gospodarczej państw członkowskich oraz przyjmować wspólne strategie w dziedzinie wspólnej polityce zagranicznej i bezpieczeństwa. Są to akty wiążące wyłącznie politycznie a nie prawnie i w związku z tym nie podlegają kontroli Trybunału Sprawiedliwości;
* Będzie zbierała się co 3 miesiące a nie dwa razy do roku jak dotychczas;
* Nowy urząd - Przewodniczący Rady Europejskiej. Ma to być tzw. jedna twarz UE. Będzie wybierany na dwa i pół roku spoza grona członków Rady. Ma reprezentować UE na zewnątrz ale bez uszczerbku dla uprawnień Ministra Spraw Zagranicznych Unii.
II. Parlament Europejski
* Wzmocnienie Parlamentu europejskiego poprzez rozszerzenie procedury współdecydowania na nowe obszary (w dużej mierze na obecny III filar). W procedurze tej pozycja Parlamentu równa jest pozycji Rady UE;
* Ilość miejsc w Parlamencie dla jednego państwa członkowskiego zostanie zmniejszona z 99 do 96 .
* zmniejszenie ogólnej liczby miejsc w parlamencie do 750.
III. Rada UE
* Rozszerzono dziedziny. w których zastosowanie ma procedura współdecydowania
* Przyjęto nową większość kwalifikowaną (55 % członków rady zawierające co najmniej 15 z nich i reprezentujących Państwa Członkowskie obejmujące co najmniej 65 % ludności Unii)
* Przywrócono starą nazwę - Rada Ministrów, co bardziej odpowiadać ma charakterowi tego organu oraz wyraźniej odróżniać go od Rady Europejskiej;
* Przewodnictwo w Radzie sprawować mają 3 państwa wspólnie przez 18 miesięcy. Wyjątkiem będzie Rada do Spraw Zagranicznych, której przewodniczyć będzie Minister Spraw Zagranicznych Unii.
IV. Komisja Europejska
* Zmniejszenie ilości Komisarzy do 2/3 obecnej liczby (czyli z 25 do 18) od 2014 r.
V. Nowy urząd - Minister Spraw Zagranicznych Unii
* Powoływany przez Radę Europejską za zgodą przewodniczącego Komisji;
* Prowadzi wspólną polityką zagraniczną i bezpieczeństwa;
* Przewodniczy Radzie do Spraw Zagranicznych oraz jest jednym z wiceprzewodniczących Komisji. Zapewnia spójność zewnętrznych działań Unii.