Dlaczego uchodźcy wolą Szwecję od Danii?
Dominacja imigracji jako priorytetowej tematyki poruszanej przez europejskie serwisy informacyjne ciąg dalszy. Większość z uchodźców z Syrii udaje się do Niemiec lub Szwecji. Dlaczego celem ich wędrówki nie jest Dania, przez którą często dostają się właśnie z Niemiec do Szwecji?
1. Liczby.
Szwecja liczy obecnie 9 804 082 obywateli, Dania - 5 678 348. Szwecja ma obecnie jedną z najbardziej liberalnych w swoim kształcie polityk imigracyjnych. Dania - wprost przeciwnie.
W 2014 roku Szwecja przyjęła 33025 osób ubiegających się o azyl. Dania - 6104.
2. Szwedzi oferują pobyt stały dla wszystkich przybyszów z Syrii, którzy doświadczyli piekła wojny.
Jako jedyny kraj w Europie.
Dania oferuje pobyt jednoroczny i pomoc w powrocie do Syrii jeśli pozwoli na to sytuacja wewnętrzna w tym kraju.
3. Wielu syryjskich uchodźców już posiada swoje rodziny w Szwecji.
4. Szwedzi oferują uchodźcom rozbudowany system świadczeń socjalnych.
Tymczasowe zakwaterowanie, zasiłek (jego wysokość jest zależna od liczebności rodzin), pomoc w znalezieniu pracy, kursy języka szwedzkiego.
Dania również oferuje uchodźcom pakiet socjalny, ale jego wartość, w porównaniu z wysokimi kosztami życia w Danii, jest daleko niewystarczająca. Z jednej strony zachęcając do szybkiego znalezienia stałego zatrudnienia lub...wyjazdu do Szwecji.
5. Międzynarodowy wizerunek
Szwedzi są dziś najhojniejszym społeczeństwem, którego wysokość wydatków na cele humanitarne za granicami kraju, jak i programów socjalnych oraz integracyjnych wewnątrz, jest najwyższa w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Wizerunek ten, budowany od zakończenia II wojny światowej (akcja szwedzkiego czerwonego krzyża o nazwie „białe autobusy”), nadszarpywany jest raz po raz przez Szwedzkich Demokratów. Partia Jimmiego Åkessona, domagając się zaostrzenia prawa imigracyjnego, stara się zmniejszyć zainteresowanie Szwecją jako krajem docelowym dla uchodźców.
Podobnie działa obecnie koalicja rządząca w Danii. W lipcu obcięto o ponad 50% wysokość zasiłków dla imigrantów. Wprowadzono również określone zasady ich przyznawania - m.in. konieczność zaliczenia kursów językowych.
Autor jest ekspertem Fundacji Naukowej Norden Centrum. Przedruk za zgodą Norden Centrum.
Źródła: Svenska Dagbladet, The Local, Dagens Nyheter, Statistiska centralbyrån, Danmarks Statistik