Początek rozmów o przyszłości Zimbabwe
Przedstawiciele zimbabweńskiego rządu i opozycji rozpoczęli w RPA negocjacje dotyczące podziału władzy.
Rozmowy umożliwiło podpisane w poniedziałek przez prezydenta Roberta Mugabe i lidera opozycyjnego Ruchu na rzecz Demokratycznej Zmiany (MDC) memorandum o porozumieniu. Było to pierwsze spotkanie obu polityków w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Zgodnie z założeniami negocjacje mające na celu zakończenie trwającego od kilku miesięcy kryzysu w Zimbabwe mają potrwać dwa tygodnie. W ich trakcie strony mają zadecydować o składzie nowego rządu oraz przyszłości prezydenta Mugabe.
Rozpoczęcie negocjacji zostało potwierdzone w czwartek przez biuro prezydenta RPA Thabo Mbeki’ego, który od początku kryzysu prowadzi mediacje w imieniu Unii Afrykańskiej. Rządząca partia ZANU-PF reprezentowana jest przez ministra sprawiedliwości Patricka Chinamasa oraz ministra ds. usług publicznych Nicholasa Goche. Z ramienia MDC w rozmowach uczestniczą sekretarz generalny Tendai Biti oraz zastępca skarbnika Elton Mangowa. Memorandum przewiduje jednak, że uczestnicy nie będą się wypowiadać publicznie na temat przebiegu negocjacji.
Robert Mugabe zwyciężył 27 czerwca drugą turę wyborów prezydenckich w Zimbabwe, uzyskując 85 procentowe poparcie. Wynik nie mógł być inny, gdyż jego kontrkandydat, Morgan Tsvangirai wycofał się z wyścigu tydzień wcześniej na znak protestu przeciwko terroryzowaniu swych zwolenników przez prorządowe bojówki.
Opozycja donosi, że w wyniku kampanii terroru rozpętanej po przegranej przez prezydenta pierwszej turze wyborów (29.03.) z rąk służb bezpieczeństwa i prorządowych bojówek zginęło już ok. 120 osób, 5 tysięcy zaginęło, a 200 tysięcy wypędzono ze swych domów.
Na podstawie: mg.co.za, news.bbc.co.uk