Kongres przyjął ratunkowy pakiet gospodarczy
W piątek (13.02) w nocy, w opóźnionym głosowaniu, Senat USA przyjął plan ratunkowy dla amerykańskiej gospodarki. Wcześniej plan zaakceptowała Izba Reprezentantów. W przyszłym tygodniu plan zostanie przedstawiony do podpisu prezydentowi Obamie.
W wygłoszonym późnym wieczorem oświadczeniu, lider senackiej większości Harry Reid podkreślił, iż Senat zachował się w sposób odpowiedzialny. „Plan, który dziś przyjęliśmy, wzmocni naszą gospodarkę poprzez stworzenie milionów dobrze płatnych miejsc pracy, zapewni ulgi podatkowe zwiększy jakość edukacji naszych dzieci i uczyni nasz kraj bardziej niezależnym energetycznie”, powiedział Reid. Jednocześnie zapewnił, iż przyjęta ustawa gwarantuje przejrzystość tak, aby zagwarantować, że pieniądze podatników wydawane są w mądry sposób.
Ustawa wspierająca amerykańską gospodarkę składa się z trzech podstawowych elementów: pomocy dla osób bezrobotnych, ulg podatkowych dla rodzin i małych przedsiębiorstw oraz inwestycji publicznych w takie dziedziny jak infrastruktura, energia i edukacja.
Lista zakładanych wydatków jest niezwykle obszerna. W wersji ostatecznej plan zakłada m.in. 308 miliardów dolarów na dotacje dla amerykańskiej gospodarki (w tym 120 mld - inwestycje w naukę i infrastrukturę, a kolejne 30 mld inwestycje w energetykę), 267 mld na bezpośrednie wsparcie dla obywateli (na zwiększenie zasiłków dla bezrobotnych i bony żywieniowe itp.) oraz 212 mld na ulgi podatkowe dla obywateli i firm.
Prezydent Obama zapowiedział, iż pakiet wsparcia dla gospodarki jest jedynie początkiem działań mających na celu odwrócenie obecnej sytuacji gospodarczej. Kolejne inicjatywy zostaną zaprezentowane prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.
Na podstawie: usatoday.com, nytimes.com, tvn24.pl