Argentyna: Zmiany w rządzie Cristiny Kirchner
Po wyborczej klęsce tydzień temu (28.06.), prezydent Kirchner zmieniła niemal połowę ministrów, ale zachowuje najbardziej krytykowanych. Opozycja oskarża ją o zachowawczość.
Zmiany wyglądają na duże. W ciągu półtora tygodnia nastąpiły dymisje ministrów ekonomii, transportu, zdrowia, planowania i kultury. Zmienił się także szef gabinetu politycznego i prezesi argentyńskiego zakładu ubezpieczeń oraz linii lotniczych Aerolineas Argentinas. Te przedsiębiorstwa są o tyle istotne, że administracja Kirchner niedawno upaństwowiła zarówno przewoźnika lotniczego, jak i system prywatnych funduszy emerytalnych.
Mimo to, dymisje w rządzie nie były otwarciem na inne opcje polityczne, którego oczekiwali krytycy. Prezydent zamieniła ministrów mniej związanych z „kirchneryzmem” na swych najwierniejszych stronników. Część zmian to w istocie roszady między funkcjonariuszami. Wsparcie dostali zaś najbardziej kontrowersyjni ministrowie, jak sekretarz handlu wewnętrznego Guillermo Moreno, znany ze swych autorytarnych metod działania i ataków słownych na podległe mu instytucje.
Opozycja, zarówno wśród peronistów, jak i z innych partii, skrytykowała rekonstrukcję gabinetu jako „fasadową”. Najostrzej zaatakowali zwycięzcy czerwcowych wyborów. “Osobą, która powinna ustąpić z tego rządu, jest Kirchner” – powiedział Francisco de Narváez, który pokonał Néstora Kirchnera (eksprezydenta i męża obecnej prezydent) w okręgu Buenos Aires.
Analitycy ekonomiczni także oczekiwali dużych zmian w wyniku przegranych wyborów i przetasowań w rządzie. Rynek jednak źle przyjął decyzje Kirchner. Peso straciło na wartości w stosunku do dolara, a ceny akcji spadły. Jedyny pozytywny efekt kryzysu rządowego - z punktu widzenia prezydenckiej pary – to odwrócenie uwagi od epidemii grypy AH1N1, która spowodowała już w Argentynie 79 zgonów.
Na podstawie: El País, O Globo, O Estado de São Paulo