Gujana/ Zakończył się XIX Szczyt Grupy Rio
W stolicy Gujany, Georgetown, zakończył się w sobotę (3.03) trzydniowy szczyt Szefów Państw i Rządów Grupy Rio.
Udział w nim wzięli między innymi prezydenci Meksyku, Felipe Calderon; Brazylii, Luiz Inacio Lula da Silva; Chile, Michelle Bachelet; Nikaragui, Daniel Ortega; Dominikany, Leonel Antonio Fernandez Reyna; Hondurasu, Mel Zelaya oraz Panamy, Martin Torrijos Espino. Gościem specjalnym był premier Trynidadu i Tobago, Patrick Manning, zaś w roli gospodarza występował prezydent Gujany, Bharrat Jagdeo.
Nieobecny, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, był prezydent Wenezueli, Hugo Chavez, którego zmogła choroba. Zastępował go wiceminister spraw zagranicznych do spraw Ameryki Północnej i stosunków wielostronnych, Jorge Valero.
Głównymi tematami rozmów były powiększające się coraz bardziej społeczne rozwarstwienie oraz walka z nędzą. Zajmowano się także kwestiami integracji regionalnej i współpracy między poszczególnymi regionami kontynentu. Przedstawiciele państw podkreślili rolę, jaką odgrywa Grupa Rio w rozwiązywaniu problemu na płaszczyźnie regionalnej, zaznaczając jednocześnie rolę rozwiązań multilateralnych opartych na poszanowaniu zasad prawa międzynarodowego.
W przyjętej „Deklaracji z Turkeyan” (nadmorski kurort, gdzie ją zatwierdzono) podkreślono, że „asymetrie w rozwoju poszczególnych państw muszą być zmniejszone, gdyż tylko w ten sposób można wykreować skuteczne mechanizmy współpracy w regionie i zwalczać społeczne nierówności”.
Zajęto się także sytuacją na Haiti. Przyjęto „Deklarację Grupy Rio na temat sytuacji na Haiti”, w której przedstawiciele państw i rządów wyrazili głębokie zaniepokojenie wzrostem działalności terrorystycznej w tym kraju. Zaznaczyli w niej także, że prewencja przeciwko terroryzmowi i walka z nim musi odbywać się z poszanowaniem praw człowieka oraz międzynarodowego prawa humanitarnego.
Przedstawiciele państw-członków Grupy Rio z zadowoleniem przyjęli także deklarację Wenezueli dotyczącą zorganizowania w kwietniu 2007 roku, Południowoamerykańskiego Szczytu Integracji Energetycznej, na którym omawiana będzie między innymi kwestia budowy panamerykańskiej sieci gazociągów.
Grupa Rio powstała 20 lat temu jako przeciwwaga dla Organizacji Państw Amerykańskich, która w tym czasie była postrzegana jako narzędzie realizacji interesów Stanów Zjednoczonych w regionie. Jej członkami jest obecnie 20 państw z regionu Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Statutowe cele jej działalności to szukanie rozwiązań regionalnych konfliktów oraz poszerzanie współpracy ekonomicznej, społecznej i naukowej.
Obecnie jej rola jest znacznie mniejsza niż w momencie powstania, dlatego obecność aż 8 głów państw na szczycie w Gujanie uznać należy za sukces organizacji.
Na podstawie: www.bbc.co.uk , www.el-carabobeno.com , www.guyanachronicle.com