Kolumbia/ Światowy koncern bananowy wspierał działania terrorystów
- Dobrochna Mierzejewska
Kolumbijski prokurator generalny, Mario Guaran, złożył wniosek o ekstradycję ośmiu członków zarządu międzynarodowego koncernu bananowego Chiquita Brands International. Dyrektorzy firmy oskarżeni są o finansowe wspieranie Zjednoczonej Samoobrony Kolumbii AUC, uznanej w 2001 roku za grupę terrorystyczną.
Chiquita, mająca główną siedzibę w Cincinnati w Ohio, posiadała wielohektarowe plantacje bananów w regionie Uraba w Kolumbii. W latach 90-tych powstała na tych terenach prawicowa organizacja paramilitarna zrzeszająca grupy zbrojne, walczące o przywództwo w czasie trwającej wojny domowej. Chcąc zagwarantować bezpieczeństwo swoim plantacjom, a także zatrudnionym tam pracownikom Chiquita dokonała około stu wpłat na konto AUC, opiewających łącznie na kwotę 1,7 miliona dolarów. Udostępniając swoje portowe magazyny koncern pomagał także w przemycie broni, wykorzystanej później do dokonywania zbrodni nie tylko na kolumbijskich działaczach lewicowych, ale także na wchodzących im w drogę chłopach.
W 2001 roku amerykański Departament Stanu uznał AUC za międzynarodową organizację terrorystyczną, zabraniając prowadzenia z nią interesów. Chiquita łamiąc ten zakaz dokonywała kolejnych przelewów, do czego przyznała się w połowie marca bieżącego roku.
W rezultacie przedstawionego w 2003 roku przez Organizację Państw Amerykańskich raportu rozpoczęto śledztwo w sprawie powiązań Chiquity z AUC. W tym roku doszło do zasądzenia 25 milionów dolarów kary. Według prokuratora generalnego Kolumbii, Mario Guarana, zarząd koncernu musiał zdawać sobie sprawę z terrorystycznej działalności grupy, którą wspierał. Dlatego właśnie domaga się on ekstradycji jego członków i pociągnięcia ich do odpowiedzialności przed sądem kolumbijskim.
Na podstawie:www.washingtonpost.com