Australia/ Największa wyspa świata poszerza szelf kontynentalny
Australia uzyskała w poniedziałek (21.04.) zgodę ONZ na powiększenie należącego do niej szelfu kontynentalnego na obszarze 2,5 mln km kw. Dzięki temu kraj zyska prawo do eksploatacji nowych złóż ropy i gazu z dna morskiego. O poszerzenie wód terytorialnych Australia starała się od 15 lat.
Nowe tereny znajdują się na południu, w okolicach przylądka Południowo-Wschodniego i Tasmanii, na zachodzie, niedaleko przylądka Północno-Zachodniego, na wschodzie w pobliżu wysp Norfolk i Lord Howe oraz w obszarze Antarktyki w pobliżu wysp Macquarie i Heard. Na części nowych obszarów szelf kontynentalny Australii wykracza poza ustaloną Konwencją Prawa Morza ONZ z 1982 głębokość 200 m.
Pomimo, że Australia wkrótce zgłosi prawo do złóż znajdujących się pod dnem morskim nie będzie mogła sprawować jurysdykcji na wodach nad tą częścią szelfu. Nie będzie miała kontroli ani nad żeglugą ani nad połowami, w tym również wielorybów co od dawna stanowi punkt sporny w kontaktach z Japonią.
Część nowego szelfu oddanego Australii leżąca na terenie Antarktyki, według zapewnień ministra Energetyki i Zasobów Naturalnych Martin Ferguson nie będzie eksploatowana.
„Mam przyjemność oświadczyć, że Australia, największa wyspa na świecie, właśnie dramatycznie się powiększyła” powiedział Martin Ferguson. Chwalił się również, że nowe terytorium ma rozmiar 10-krotnie większy niż Nowa Zelandia i 20-krotne większy niż Wielka Brytania.
"Mamy nadzieję że potencjalny wzrost wydobycia surowców zapewni bezpieczeństwo energetyczne naszym nienasyconym azjatyckim partnerom. Jak się domyślacie, kiedy siada się do rozmów z krajami takimi jak Japonia, Korea, Indie czy Chiny najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo dostaw co przekłada się na debatę nad bezpieczeństwem energetycznym” mówił Ferguson.
Minister nie był w stanie określić jak duże są potencjalnie złoża ropy i gazu w tym rejonie. „Prawda jest taka, że nie były one dotychczas eksploatowane. To potencjalna bonanza. Możliwości, jakie tam mamy są niezmierzone” stwierdził.
Richard Ellis, dyrektor Australijskiego Towarzystwa Produkcji i Eksploatacji Nafty (Australian Petroleum Production and Exploration Association) stwierdził, że decyzja ONZ jest bardzo obiecująca dla przemysłu paliwowego. „Większy szelf kontynentalny to szersze ramy w obrębie, których możemy planować naszą przyszłość energetyczną” powiedział Ellis
Decyzję przywitało z radością również wielu naukowców, jako szansę na objęcie kontrolą obszarów wrażliwych biologicznie.
Na podstawie: news.bbc.co.uk, nytimes.com, smh.com.au