Chiny i Indie zapowiadają postęp w relacjach
Podczas środowego (7.4) spotkania szefów MSZ Yanga Jiechi oraz Somanahalliego Krishny w stolicy Chin uzgodniono, że Pekin i New Delhi pogłębią współpracę w najważniejszych wyzwaniach globalnych - walce z kryzysem gospodarczym oraz zmianami klimatycznymi.
Przedmiotem negocjacji ministrów spraw zagranicznych dwóch sąsiednich krajów była także ocena relacji dwustronnych oraz istotnych problemów regionalnych - sytuacji w Afganistanie i Kirgizji, irańskiego programu nuklearnego, polityki wobec Korei Północnej oraz zbliżającego się szczytu grupy najbardziej rozwijających się państw świata - Brazylii, Rosji, Indii oraz Chin (BRIC), który w połowie kwietnia zostanie zorganizowany w Brazylii.
Ministrowie zgodzili się, że w obecnej sytuacji politycznej uchwalenie nowego pakietu sankcji wobec Iranu byłoby krokiem w niewłaściwym kierunku, a wspólnota międzynarodowa wciąż dysponuje szerokim arsenałem środków dyplomatycznych, które mogłyby doprowadzić do kompromisu w sprawie nuklearnych ambicji Teheranu. Przedstawiciele CHRL i Indii podkreślili również, iż konieczne jest zwiększenie międzynarodowej pomocy humanitarnej dla Afganistanu, które w dłuższej perspektywie powinno zastąpić mało skuteczne do tej pory środki militarne, stosowane w tym kraju przez Zachód.
Szefowie MSZ obydwu azjatyckich krajów zwrócili uwagę, że nadchodzący szczyt grupy BRIC powinien wypracować efektywną strategię globalnej reformy systemu finansowego, a wschodzące gospodarki świata powinny mieć zapewnione większą niż do tej pory reprezentację oraz prawo głosu w międzynarodwych instytucjach finansowych. Pekin i New Delhi oczekują, że spotkanie liderów Brazylii, Rosji, Indii i Chin przyczyni się do wzrostu wzajemnego zaufania pomiędzy najważniejszymi aktorami globalnej gospodarki i podjęcia spójnych działań na rzecz odbudowy ekonomicznej po okresie kryzysu. Chiny i Indie zgodnie oceniają także, że w nowej architekturze świata w XXI wieku zasadniczym fundamentem powinna być polityka multilateralizmu oraz walka z protekcjonizmem gospodarczym.
"Chiny przykładają ogromna wagę do relacji dwustronnych z indyjskim sąsiadem, i wyrażają gotowość do wspólnej pracy nad nowym otwarciem i postępem w naszych stosunkach. Przypadająca w tym roku 60 rocznica nawiązania pomiędzy naszymi krajami stosunków dyplomatycznych jest ku temu dodatkową szansą" - oświadczył na poczatku spotkania szef chińskiej dyplomacji.
Minister Somanahalli Krishna ocenił ze swojej strony, że przyjacielska współpraca z Chinami stanowi jeden z głównych celów indyjskiej polityki zagranicznej.
W czasie spotkania uzgodniono, że w krótkim czasie powstanie bezpośrednia telefoniczna "linia bezpieczeństwa" pomiędzy premierami CHRL i Indii.
Szefa indyjskiej dyplomacji przyjał również premier Chin Wen Jiabao
Na podstawie: xinhuanet.cn, gov.cn
Na zdjęciu: minister spraw zagranicznych Indii Somanahalli Krishna i oraz premier Chin Wen Jiabao w czasie spotkania w Pekinie, 7 kwietnia 2010, za: gov.cn