Chiny i RPA: coraz ściślejsze relacje
Podpisanie 38 dwustronnych umów o współpracy politycznej i gospodarczej towarzyszy pierwszej wizycie prezydenta RPA Jacoba Zumy w Chinach, która rozpoczęła się we wtorek (24.8). Przywódcy obydwu państw zapewniają, że Pekin i Pretorię łączy "wszechstronne partnerstwo".
Jak poinformowały chińskie media, czterodniowa wizyta przywódcy Republiki Południowej Afryki w Kraju Środka będzie koncentrować się na pogłębieniu bilateralnych relacji oraz próbie wypracowania wspólnego stanowiska w najważniejszych problemach globalnych - zapobiegania niekorzystnym zmianom klimatycznym i wzmocnieniu stabilności finansowej światowych rynków.
Już podczas pierwszego, godzinnego spotkania z przewodniczącym CHRL Hu Jintao w pekińskiej Wielkiej Hali Ludowej, przywódcy podpisali deklarację, parafującą zawarcie 38 umów o współpracy, m. in. w dziedzinie dialogu politycznego i reformy ONZ, współpracy w ramach Forum Współpracy Chińsko-Afrykańskiej, partnerstwa regionalnego oraz kooperacji naukowo-technicznej, rolniczej i wspólnym wydobywaniu bogactw mineralnych. Dwustronna deklaracja postuluje także działania na rzecz zrównoważonego rozwoju globalnego opartego na stabilnych fundamentach finansowych, sprawiedliwym handlu, globalnym zarządzaniu gospodarką oraz reformę światowego systemu finansowego nakierowaną na pomoc krajom rozwijającym się.
Władze Chin zaznaczyły w dokumencie, że celem ich długofalowej strategii wobec Czarnego Lądu jest promowanie pokoju i trwałego rozwoju społeczno-gospodarczego. Pekin będzie również wspierać zwiększenie obecności przedstawicieli Afryki w najważniejszych gremiach ONZ oraz innych organizacjach międzynarodowych.
W stosunku do samej RPA, Chińczycy wyrazili gotowość do dalszego, systematycznego zwiększenia swoich inwestycji w tym kraju. Szczególnie dotyczy to eksploatacji bogactw naturalnych, jak i budowy infrastruktury transportowej i komunikacyjnej oraz wspólnych projektów energetycznych, także tych dotyczących energii nuklearnej.
Południowoafrykański lider zapewnił chińskich rozmówców, że RPA popiera politykę "jednych Chin" oraz pokojowego rozwoju współpracy regionalnej w Cieśninie Tajwańskiej w wypadku powrotu Tajwanu w skład CHRL.
Chiny są obecnie głównym i najważniejszym partnerem gospodarczym RPA. W 2009 roku aż 21 proc. afrykańskich obrotów handlowych Chin przypadło właśnie na ten kraj.
Wizyta Zumy w Kraju Środka stanowi kolejny dowód na polityczne i gospodarcze zbliżenie Pretorii z krajami BRIC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny), stanowiącymi najbardziej intensywnie rozwijające się rynki świata. Przed Pekinem, południowoafrykański lider odwiedził Brasilę, Moskwę oraz New Delhi.
Na podstawie: xinhuanet.cn, aljazeera.net
Na zdjęciu: przywódcy Chin i RPA podczas pierwszej tury rozmów, Pekin 24 sieprnia, za: gov.cn